válkaČeskoslovenskoobjevy

Válka mezi Řeckem a Bulharskem vypukla kvůli zaběhnutému psovi

Válka mezi Řeckem a Bulharskem vypukla kvůli zaběhnutému psovi
Zdroj: warhistoryonline.com

V roce 1925 byly vztahy mezi Bulharskem a Řeckem mimořádně špatné. Kvůli nevyjasněné hranici byly časté přestřelky i krátké přeshraniční výpady z obou stran. Stále se tomu ale nedalo říkat válka. Tu vyvolal až zaběhnutý pes.

Tomáš Chalupa 3. července 2018

Pes patřil k řecké pohraniční hlídce. Z nějakého důvodu se 18. října 1925 vysmekl svému psovodovi a běžel k bulharským hranicím. Řecký pohraničník utíkal za ním, aniž by si uvědomil, že právě překračuje ostře střeženou hranici. Za chvíli zazněly vystřely a bulharští vojáci psa zastřelili. Obě strany po sobě několikrát vystřelily. V nastupujícím zmatku řecký velitel s pobočníkem vyrobili improvizovanou bílou vlajku a vyrazili do země nikoho, aby uklidnili situaci. Jenže pro Bulhary to byl příliš lákavý terč. Zazněly další výstřely a velitel byl mrtvý, pobočník se zraněný doplazil zpět.

Bulharsko se za celý incident omluvilo s tím, že šlo o politováníhodné nedorozumění. Nabídlo vytvoření společné bulharsko-řecké vyšetřovací komise, která měla celou věc objasnit. Jenže než se to stihlo nějak dojednat, v Řecku došlo k vojenskému převratu a generál Theodoros Pangalos sesadil krále Konstantina I. Vojenská chunta uzavřela hranice, devalvovala měnu a omezila svobodu tisku. Dokonce vydala nařízení, jak dlouhé smějí být ženské sukně. Hlavně ale Bulharům poslala dopis, ve kterém požadovala tvrdé tresty pro všechny, kdo byli zúčastněni ve střelbě kolem psa a odškodnění ve výši 2 milionů francouzských franků. Na splnění podmínek měli Bulhaři pouhé dva dny.

Bulhaři pochopitelně odmítli, a tak 22. října 1925 nařídil Pangalos, aby jeho jednotky napadly Bulharsko. Obsadily město Petrič a okolní vesnice. Bulhaři se snažili vzdorovat, současně ale požádali Spojené národy, aby domluvily příměří. Mezinárodní společenství nařídilo zastavit palbu, Řekové se měli okamžitě stáhnout a odškodnit Bulhary za vpád. Pangalos napřed nechtěl o žádném příměří ani slyšet, na Spojené národy sesílal hromy blesky, ale nakonec se musel podvolit. Jeho vojska se stáhla a zanechala za sebou na padesát mrtvých Bulharů. Za ty muselo Řecko zaplatit 45 000 liber odškodného.

Incidentu u Petriče se také někdy přezdívá Incident zaběhnutého psa. Právě on totiž odstartoval tuhle krátkou bizarní válku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu