válkaČeskoslovenskoobjevy

Stoletý muž denně žebrá, ale peníze rozdává druhým. Jeho motiv vás rozpláče

Stoletý muž denně žebrá, ale peníze rozdává druhým. Jeho motiv vás rozpláče
Zdroj: Vlado Trifonov
+ 2 fotky+ 3 fotky

Každý, kdo žije ve větším městě, mine denně v ulicích řadu žebráků. Většina z nás je bere jako jakýsi nepříjemný kolorit života ve velkoměstě a ve většině případů od nich odvracíme tvář a projdeme kolem bez povšimnutí, protože jsme přesvědčeni, že by si za vyžebrané peníze beztak hned běželi pro láhev alkoholu.

Crazy Eyes 28. července 2015

Kdybyste v bulharské Sofii narazili na stoletého staříka Dobriho Dobreva, asi byste reagovali stejně. A přitom je v jeho případě všechno úplně jinak…
Válečný veterán, kterému se také přezdívá děda Dobri, přišel o sluch během druhé světové války. Každý den, už po desetiletí, podniká 25 kilometrů dlouhou cestu ze své vesničky do hlavního bulharského města. Ještě donedávna přitom tuhle pravidelnou pouť absolvoval pěšky!

V centru Sofie pak den co den žebrá o peníze, ze svého výdělku si ale nenechává ani pětník. Všechno, do posledního leva, totiž pokaždé věnuje na dobročinné účely – charitativním organizacím, sirotčincům, kostelům a kláštěrům. Například v roce 2009 daroval v přepočtu 20 tisíc euro Katedrále Alexandra Něvského.. Sám přitom žije z měsíční penze, která odpovídá asi osmdesáti euro.

A proč to vlastně dělá? Podle svých slov udělal kdysi „něco špatného,“ a tak to musí napravit konáním dobra.

Další články

Zavří­t reklamu