Didnauri odkyté na svazích pláně Širaki je jedním z největších prehistorických nalezišť dosud objevených na jihu Kavkazu.

Didnauri odkyté na svazích pláně Širaki je jedním z největších prehistorických nalezišť dosud objevených na jihu Kavkazu. | zdroj: messagetoeagle.com


Válečník s hrotem v břiše: Největší dosud objevené starověké sídliště na jihu Kavkazu odkrývá svá tajemství

TÉMATA: archeologie | objevy | doba bronzová | gruzie

user-avatar

Yvonne K.

26. 07. 2016 | 10:30

Kostra vojenského velitele s šípem v břiše je jedním z nejzajímavějších nálezů, které v poslední době vydalo archeologické naleziště Didnauri v Gruzii. Toto největší dosud nalezené prehistorické sídliště na jihu Kavkazu zvolna odkrývá svá tajemství a nabízí unikátní pohled do života v době bronzové.

Když bylo Didnauri loni pomocí satelitních snímků objeveno, způsobilo to mezi archeology a historiky doslova senzaci. Ukázalo se, že sídliště datované do období 12. až 9. století před naším letopočtem bylo obehnáno jeden a půl kilometru dlouhou a sedm metrů širokou zdí obrannou zdí, postavenou z hlíny a dřevěných klád. Uvnitř této zdi, unikátní svým rozsahem a designem, archeologové odkryli řadu velkých domů, měřících na délku 100 až 200 metrů, systém zásobování vodou, rituální stavby a čtyři hroby s pohřební výbavou z počátku 10. století před Kristem. Kosterní ostatky s pohřební výbavou

Jedním z nejunikátnějších nálezů poslední doby je hrob vojenského velitele, v jehož břišní krajině vězel hrot šípu, který mu zřejmě přivodil smrt. Vedle tělesných ostatků válečníka archeologové našli také bronzovou dýku ze 13. století před naším letopočtem. Podle expertů však se však hrot šípu nepodobá ničemu, co bylo dosud v kavkazském regionu nalezeno. Historici si proto nyní kladou otázku, odkud zbraň pocházela či s jakými nepřáteli obyvatelé Didnauri svedli bitvu, v níž dotyčný válečník nejspíš padl. Nájezdníci mohli přijít stejně tak z Evropy nebo Malé Asie, jako z Blízkého východu.

Na odpovědi si budeme muset ještě nějaký čas. Vykopávky v Didnauri stále probíhají a je možné, že přinesou ještě další zajímavé nálezy.

 

user-avatar

Yvonne K.

26. 07. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu