válkaČeskoslovenskoobjevy

Válečná pomlázka: američtí vojáci poslali Hitlerovi k Velikonocům netradiční vejce

Válečná pomlázka: američtí vojáci poslali Hitlerovi k Velikonocům netradiční vejce
Zdroj: Wikimedia Commons

„Veselé Velikonoce, Adolfe,“ stálo napsáno na dělostřeleckých granátech, které na velikonoční ráno 10. března roku 1945 uchystali jako velikonoční výslužku pro Hitlera dva usměvaví afroameričtí vojáci William Thomas a Joseph Jackson. Führerovo jméno sice trochu popletli, ale to nic neubírá na půvabu jejich žertu. Nápad to ovšem nebyl zdaleka první; zvyk psaní nápisů na munice a jiné střelivo sahá hluboko do historie. Dokonce už staří Číňané posílali na smrtících šípech ironické vzkazy svým nepřátelům.

Ivanhoe 4. dubna 2021

Unikátní válečná fotka ukazuje, že i ve válce muži neztráceli smysl pro humor a rovněž připomíná, že v řadách americké armády bojovalo mnoho vojáků černé pleti. Navzdory jejich hrdinství je však – na rozdíl od hrdinů bílé pleti – jejich vlast po skončení války nevyznamenala. Přitom ve druhé světové válce a ve válkách v Koreji a Vietnamu sloužily na frontě více než dva miliony Afroameričanů. Uznání se dočkali teprve až v roce 1997, kdy tehdejší americký prezident Bill Clinton vyznamenal 10 afroamerických hrdinů z druhé světové války čestnými řády. Tohoto cenění se však dožil jen jeden z nich, Vernon Barker.

Jak dnešní americká administrativa přiznává, vojáci černé pleti tehdy bojovali na dvou frontách: proti nepříteli v zahraničí a proti rasové diskriminaci a segregaci doma. Byli sice ochotni bojovat a pokládat život za svoji vlast, ale požadovali po ní ukončení diskriminace. Toho se jim podařilo dosáhnout až v roce 1964.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu