válkaČeskoslovenskoobjevy

Valadierův chrám: kvůli hříšníkům ho postavili v jeskyni

Valadierův chrám: kvůli hříšníkům ho postavili v jeskyni
Zdroj: www.italianways.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Na první pohled by si někdo mohl myslet, že jde o dílo Photoshopu. Valadierův chrám nepůsobí reálně, spíše jak ze světa fantasy. Pod velkým skalním převisem vedoucím do jeskyně však tato elegantní osmiboká stavba skutečně stojí. Pokud se cítíte vinni či příliš hříšní, je toto místo pro vás jako stvořené.

Irena Gruberová 16. srpna 2015

Zasazen do jedné z jeskyní v rozsáhlém krasovém systému Grotte di Frasassi ve střední Itálii, se Valadierův chrám jeví jako nějaká bájná či pohádková stavba. Jde však o neoklasicistní kostel, jenž nařídil v roce 1828 postavit tehdejší papež Leone XII., který z kraje Marche pocházel. Měl sloužit hříšníkům k jejich pokání.

Stavbou byl pověřen italský architekt Giuseppe Valadier a použil na něj bílý travertin, který se těžil v lomu nad jeskyní. Chrámu dal oktagonální půdorys, kde každá z osmi stran měla symbolizovat Ježíšovo vzkříšení. Perfektní symetrie chrámu tak ostře kontrastuje s drsně zvrásněným pozadím jeskyně.

Během stavby tehdy dělníci nacházeli v jeskyních různé pozůstatky po lidském osídlení až z doby bronzové. Byly mezi nimi kosti dospělých i dětí, pece na pečení chleba, dvě sýpky na obilí a také mince. Podle odborníků lidé vyhledávali úkryt ve zdejších jeskyních po staletí a často tu nacházeli útočiště před hordami různých nepřátel, podnikajících vpády do regionu. Tak například v 10. století se tu místní ukryli před maďarskými kočovnými kmeny.

Jeskyně však od pradávna poskytovaly též azyl pro ty, co utíkali před svody společnosti někam do ústraní, kde by se mohli tiše oddat rozjímání či pokání. Protože však okolí Valadierova chrámu nabízí úžasné výšlapy do hor s majestátními výhledy do krajiny a je plné jeskyní s nádhernou krápníkovou výzdobou, vábí dnes k návštěvě hlavně turisty a milovníky horské přírody.

Další články

Zavří­t reklamu