válkaČeskoslovenskoobjevy

Václav Havel bude mít v Praze své náměstí! S nápadem přišli divadelníci

Václav Havel bude mít v Praze své náměstí! S nápadem přišli divadelníci
Zdroj: extra.cz

Iniciátorem přejmenování Malého náměstí na náměstí Václava Havla bylo Národní divadlo. Serveru Lidovky.cz to řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. S výběrem místa souhlasí i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle ní je to důstojné místo v blízkosti Národní třídy i Národního divadla.

Emil Francz 23. září 2016

Ten se také nechal slyšet, že v rámci nedožitých osmdesátých narozenin bývalého prezidenta bude na piazzettě divadla instalováno srdce od sochaře Kurta Gebauera, které má prezidenta Havla připomínat.„V osobě a díle Václava Havla se vždy propojovalo divadlo a humanistické a svobodné myšlení, které prostor piazzetty Národního divadla skvěle vystihuje a reprezentuje,“ zdůvodnil výběr místa mluvčí. Staněk dále tvrdí, že v Praze už není mnoho míst, která by dosud nebyla pojmenována. „Přejmenování prostoru by navíc bylo důstojnou připomínkou nedožitých osmdesátin Václava Havla, které připadají na 5. října tohoto roku,“ uvedl Staněk.

„To místo je správné. Dokonce i Dagmar Havlové se líbí, ale bude potřeba jeho revitalizace,“ uvedla k prostoru před Národním divadlem členka místopisné komise Eliška Kaplicky Fuchsová.

S výběrem místa souhlasí i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Myslím, že je to dostatečně důstojné místo, aby neslo jméno Václava Havla. Navíc v tom vidím i určitou symboliku, jelikož to je jednak v blízkosti Národní třídy, která stále připomíná události z roku 1989, a pak také samozřejmě Národního divadla. Prezident Havel sám sebe považoval více za dramatika než za politika,“ uvedla Adriana Krnáčová.


Pojmenování objektů po Václavu Havlovi

  • Ještě za života Václava Havla byla po vzoru amerických prezidentských knihoven zřízena Knihovna Václava Havla.
  • V den pohřbu Václava Havla byla v Gdaňsku otevřena třída Václava Havla.
  • Od 18. ledna 2012 se Základní škola Na Valech v Poděbradech jmenuje Základní škola Václava Havla.
  • Dne 21. března 2012 vláda odsouhlasila přejmenování pražského ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla Praha, což se uskutečnilo 5. října 2012, v den jeho nedožitých 76. narozenin.
  • V Brně byla po Václavu Havlovi pojmenována na popud uměleckého ředitele Divadla Husa na provázku Vladimíra Morávka ulička v centru města, jdoucí od tohoto divadla k Petrovu. Jde o starou uličku, která ale dosud neměla žádné jméno.
  • Od loňského roku nese náměstí v izraelské Haifě jméno Václava Havla.
  • Na několika místech ve světě i v Česku vznikají Lavičky Václava Havla. Jde o dvě židle (křesílka) pevně spojené se stolečkem, jehož středem prorůstá lípa. Autorem návrhu je Bořek Šípek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu