válkaČeskoslovenskoobjevy

V Záhřebu najdete Muzeum rozpadlých vztahů. Lidé se v něm zbavují věcí, které jim zůstaly po rozchodu

V Záhřebu najdete Muzeum rozpadlých vztahů. Lidé se v něm zbavují věcí, které jim zůstaly po rozchodu
Zdroj: slavorum.org
+ 4 fotky+ 5 fotek

Na počátku stál rozpad čtyřletého vztahu. Právě ten dal vzniknout nápadu na otevření netradičního porozchodového muzea, díky kterému se lidé mohou zbavovat věcí, které jim po bývalém partnerovi zůstaly, nebo se vyzpovídat ze svého trápení.

Simona Knotkova 20. října 2018

Olinka Vištica a Dražen Grubišić se rozešli v roce 2003. Ze společného soužití jim zbylo tolik věcí, že s nimi mohli otevřít muzeum, jak si oba zavtipkovali. A opravdu. Z vtipné poznámky vznikla vážná myšlenka na muzeum, jehož vystavovanými předměty by byly věci ze zkrachovalých vztahů. První výstava se uskutečnila v roce 2006 v Záhřebu. Od té doby exhibice procestovala svět a v roce 2010 se natrvalo usídlila v chorvatském hlavním městě, kde jej zájemci mohou navštívit sedm dní v týdnu. O rok později si Museum of Broken Relationships (v překladu Muzeum rozpadlých vztahů), jak zní celý jeho název, vysloužilo také cenu Kennetha Hudsona, která bývá udílena nejodvážnějším a nejméně obvyklým evropským muzeím.

Přispěvateli do bohaté a stále se rozšiřující sbírky můžete být i vy. Majitelé berou vše, od snubních prstýnků přes věci do domácnosti až po sexuální hračky. Je přitom jen na vás, zda darované věci necháte vystavovat veřejně. Exponáty jsou doplněny o krátký popisek, který návštěvníky výstavy seznámí s pozadím předmětu.

Muzeum je rozděleno do tří částí podle tematického zaměření. V první, materiální části najdete fyzické předměty, které zůstaly po neúspěšných vztazích. Jednou z vystavovaných kuriozit je například sekera, kterou zhrzená žena zaútočila na nábytek svého ex-přítele. V druhém sektoru najdete virtuální část výstavy, která obsahuje společné fotky, online konverzace či další dokumenty upomínající na kdysi fungující vztah. Posledním úsekem muzea je takzvaná zpovídací část, v níž se návštěvníci mohou formou nahrávky anonymně podělit se svým vlastním příběhem.

Momentálně je dárců tolik, že muzeum nestačí vystavovat všechny zasílané předměty. Ty, které se nevejdou do záhřebské základny, jsou ale posílány na související mezinárodní výstavy.

Některé z exponátů Muzea rozpadlých vztahů si můžete prohlédnout v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu