válkaČeskoslovenskoobjevy

V ústech chlapce lékaři objevili 526 zubů

V ústech chlapce lékaři objevili 526 zubů
Zdroj: odditycentral.com

S nevídanou diagnózou se setkali lékaři z indického státu Tamilnád. Chlapci vytáhli z úst více než pětistovku zubů.

Simona Knotkova 17. srpna 2019

Sedmiletý P. Ravindran začal mít problémy se zuby už ve třech letech. Tehdy si rodiče poprvé všimli, že jeho čelist vpravo dole otéká. Chlapce vzali k doktorovi, ale ten žádný problém nezjistil. Postupem let se jeho stav ale zhoršoval. Na postiženém místě navíc nerostly žádné stoličky. Teprve rentgen a tomografie, které Ravindran podstoupil letos v Saveetha Dental College And Hospitales v Čennai, odhalily, že domnělý absces v jeho ústech je ve skutečnosti vak plný malých zubů. Celkem jich doktoři napočítali neuvěřitelných 526.

„Tolik zubů pohromadě jsme na jednom místě ještě nikdy neviděli. Zuby byly různých velikostí, od 0,1 mm do 15 mm. Vypadaly jako perly z ústřice. Dokonce i ty nejmenší z nich měly korunku, kořen a zubní sklovinu jako skutečné zuby,“ netajil své udivení profesor a ředitel ústní, čelistní a obličejové chirurgie Pratibha Ramani.

S týmem lékařů se rozhodl přistoupit k jejich operativnímu odstranění. Zákrok prováděný v celkové anestézii jim trval a hodinu a půl a nakonec naštěstí nebylo třeba rekonstrukce čelisti. Existuje pouze riziko, že chlapec bude v budoucnu potřebovat umělé stoličky.

Anomálie známá jako odontom je nezhoubný nádor produkující zubní tkáň. Odborníci nyní zkoumají, co jej mohlo způsobit. „Konkrétní příčinu způsobující tento stav neznáme. Jedním z důvodů by mohla být genetika. Významnou roli pravděpodobně sehrálo i prostředí. Provedli jsme studii o záření z vysílačů,“ sdělil Ramani.

Už dřívější studie odhalila, že telefonní vysílače by mohly způsobovat buněčné mutace. Objevila, že u 10 % z 250 lidí žijících blízko vysílače došlo ke změnám v jádrech jejich buněk. To může vyústit v kontrolovatelné i nekontrolovatelné zmnožení buněk a vznik choroby. Podle profesora Ramaniho je ale třeba dalších studií, aby mohla být spojitost buněčných změn a vysílačů potvrzena.

Další články

Zavří­t reklamu