válkaČeskoslovenskoobjevy

V USA porodila anakonda, za svůj život ale nepřišla do kontaktu se samcem

V USA porodila anakonda, za svůj život ale nepřišla do kontaktu se samcem
Zdroj: iflscience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Je to záhada, jakou pracovníci akvária v Bostonu nepamatují. Jejich anakonda otěhotněla a začala rodit, přestože v celém zařízení se nenachází jediný samec. Jak tedy mohla anakonda otěhotnět? Zřejmě se oplodnila sama.

Tomáš Chalupa 11. června 2019

Jde o anakondu velkou (Eunectes murinus), pojmenovanou Anna, která je osm let stará a tři metry dlouhá. Váží něco kolem 13 kilogramů. Tento druh je doma v tropických pralesích Jižní Ameriky a patří mezi nejdelší hady na světě.

Anna na začátku tohoto roku porodila množství malých háďat. Jakožto živorodý druh neklade anakonda vejce, ale rodí přímo malé hady. Jenže drtivá většina z nich zahynula hned po porodu, vyjma dvou mláďat, která přežila.

„Životní historii Anny dobře známe a víme, že nepřišla do kontaktu se žádným samcem. Narodila se v certifikované organizaci a do našeho akvária se dostala jako mladá. Po vyloučení všech možných příčin nám zůstala jen partenogeneze jako jediný možný způsob,“ stojí v příspěvku na blogu bostonského akvária.

A tato teorie se skutečně potvrdila. Obě mláďata podstoupila test DNA, který ukázal, že z genetického hlediska jsou to kopie své matky. Žádné cizí geny, které by dokazovaly přítomnost samce, ve své DNA mláďata nemají. Partenogeneze tedy byla potvrzena.

Partenogeneze je proces, kdy se živočich zjednodušeně řečeno oplodní sám. Je běžný u některých druhů rostlin nebo hmyzu, méně častý pak u plazů a obojživelníků, ale také žraloků, ryb a dokonce i ptáků. U zvířat je to ale jen jakýsi poslední zoufalý pokus o rozmnožení, když není možné spojení se samcem. Jde totiž o variantu, při které se nerozšiřuje genofond, naopak se vytvářejí jen geneticky identické kopie. To z hlediska potřebné různorodosti není dobře a matka příroda dobře ví, proč tento způsob rozmnožování není v přírodě nijak běžný. V případě Anny ale došlo k tomu, v co nikdo nemohl doufat, bostonské akvárium má dva nové přírůstky.

Další články

Zavří­t reklamu