válkaČeskoslovenskoobjevy

V Údolí smrti padl nový globální teplotní rekord

V Údolí smrti padl nový globální teplotní rekord
Zdroj: Wikimedia Commons

Kalifornské Údolí smrti je dlouhodobě vnímáno jako jedno z nejteplejších míst na Zemi. Jméno má příhodné, když tam jste bez vody, je za chvíli po vás. Nyní tam odborníci naměřili teploty, které nebyly doposud naměřeny nikde na světě a jsou vskutku pekelné.

Tomáš Chalupa 24. srpna 2021

Doposud držel teplotní rekord Greenland Ranch (od roku 1933 známý pod názvem Furnace Creek) v Údolí smrti s teplotou 56,7 stupňů Celsia, která byla naměřena v roce 1913. Někteří odborníci ale validitu tohoto měření zpochybňovali a celkově tento rekord nebyl všeobecně akceptován. Odborníci pak sázeli spíše na rekord z Libye z roku 2012, který byl změřen v oblasti El Azizia a dosahoval hodnoty 58 stupňů Celsia. Jenže ani tento rekord není platný, protože, jak se ukázalo ještě v onom roce, měření bylo prováděno chybně. Teplota nebyla měřena na půdě, ale na rozpáleném asfaltu, čímž byly porušeny měřící standardy. Poté se opět vrátil do hry Greenland Ranch, mimořádně suché a horké místo, kde naprší sotva 6 cm vody za rok. Existuje také další rekord z Tuniska, ale i ten je zpochybňován.

V Údolí smrti v již přejmenovaném Furnace Creek byl v tomto měsíci naměřen nový rekord 54,4 stupňů Celsia. Ten je sice nižší než libyjský i předchozí z téhož místa, ale měření bylo údajně provedeno s mimořádnou pečlivostí a o jeho přesnosti nejsou žádné pochybnosti. Představitel Světové meteorologické organizace (WMO) Randy Cerveny v rozhovoru s deníkem The Washington Post uvedl, že měření se zdá být „legitimní“ a že jeho instituce by jej měla „předběžně přijmout“. Na definitivní potvrzení si musíme počkat do doby, než měření ověří pobočka NWS v Las Vegas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu