válkaČeskoslovenskoobjevy

V Tutanchamonově pyramidě není žádná skrytá místnost ani hrob Nefertiti

V Tutanchamonově pyramidě není žádná skrytá místnost ani hrob Nefertiti
Zdroj: independent.co.uk

Konec jedné velké spekulace zřejmě přinesl radarový průzkum Tutanchamonovy hrobky. Dlouho se totiž objevovaly zprávy, že v hrobce je ještě jedna místnost, která by mohla být hrobem královny Nefertiti. Vědci ale prokázali, že žádná další místnost v hrobce není.

Tomáš Chalupa 5. června 2018

O tom, že by v hrobce mohla být pohřbena i Nefertiti, mluvil už před několika lety britský archeolog Nicholas Reeves, který prováděl v pyramidě skenování. Jeho závěry zněly poměrně hodnověrně a mnozí doufali, že se schyluje k velkému objevu. I proto daly egyptské úřady zelenou americko-japonskému vědeckému týmu, aby hrobku důkladně prozkoumal. Jenže se dá říct, že tým v podstatě neuspěl, respektive jeho nálezy nebyly průkazné ani pro jednu stranu. Na práci tohoto týmu tak navázali Italové a tým profesora Pocelliho. A právě ti přišli s nekompromisním závěrem, že žádný další prostor se v pyramidě nenachází. Nemůže tam tedy být ani hrob královny Nefertiti.

Závěry museli přijmout i Egypťané, konkrétně je zveřejnil Mustafa Vazírí z ministerstva památek. Není to tak dávno, co Egypťané odmítli uznat závěry týmu vyslaného National Geographics, který přišel se stejným závěrem, tedy že v pyramidě další hrobka není. Egypťané tehdy zakázali týmu prezentovat své výsledky. Nyní už tým z Polytechnické univerzity v Turíně podobné problémy řešit nemusí.

„Studie ukázala, že v pyramidě neexistují žádné další místnosti. Nejsou zde ani žádné známky po dveřích. To je v přímém rozporu s teorií, že jsou zde další chodby a prostory,“ uvedl Vazírí. Citoval ze závěrečné zprávy týmu profesora Pocelliho. Ta zřejmě pohřbila jednu z nejslibnějších egyptologických teorií. Vždyť o Reevesově předpokladu se mluvilo jako o archeologickém nálezu století, tedy pokud se ona skrytá hrobka najde. Jenže Reeves jen prováděl skeny a jejich interpretace je vždy ošemetná. Přesto jeho teorie vzbudily velká očekávání, a to i u části odborné veřejnosti. Bohužel se ale jeho teorie nepotvrdila a v pyramidě nic nového na archeology nečeká.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu