Jak dostat živou zeleň do interiéru kavárny? Vysázet ji na zeď!

Jak dostat živou zeleň do interiéru kavárny? Vysázet ji na zeď! | zdroj: archvegetal.cz


V Turnově mají unikát: kavárnu se zelenou stěnou

TÉMATA: architektura | design | kavárny | turnov | vertikální zahrady

user-avatar

Markéta Oderská

3. 10. 2015 | 13:00

Kavárna Panorama Café v Turnově už překvapila nejednoho turistu. Málokdo by v malém městě hledal tak unikátní a útulnou kavárnu. Kromě toho, že zde vaří dobrou kávu z vlastní upražené směsi a nabízejí ten nejlepší výhled do celého turnovského údolí, sází tu květiny na zeď!

Před třemi lety si v městečku Turnov dva kamarádi Jaroslav Čapek a Lukáš Šetlík založili svoji kavárnu a pojmenovali ji Panorama Café. Od té doby se stala oblíbenou zastávkou místních a také českým unikátem. Je totiž vůbec první českou kavárnou se zelenou stěnou. Samozřejmě se nejedná o zelený nátěr, ale o stěnu pokrytou tropickými rostlinami a orchidejemi.

„Zatímco zelená barva uklidňuje, živě rostoucí rostliny navozují svěží, inspirativní a dynamickou atmosféru. A právě za takovou atmosférou lidé do kavárny chodí,“ vysvětlil své rozhodnutí osázet stěnu kavárny rostlinami spolumajitel kavárny Lukáš Špetlík, který je vedle kavárníka rovněž vystudovaným arboristou a zahradním architektem.

Zelená stěna v Panorama Café v Turnově

Stěnu navrhl a zrealizoval Luboš Machala z firmy ArchVegetal, který doufá, že živé rostliny budou do budoucna interiérovému designu vévodit. Zatímco v České republice je zelená stěna zatím unikátem, například ve Francii není ničím neobvyklým. Obrostlé stěny tam najdete nejen v kavárnách, ale i v restauracích.

V turnovské kavárně se zeleň dál rozrůstá. Vertikální zahradu loni instalovali i na terase a zelenou travičku vysázeli doprostřed stolů. Interiér pak provozovatelé kavárny oživují také kulturním programem, hlavně koncerty. K tomu všemu nad kvalitou kávy dohlíží dvojnásobná mistryně České republiky v přípravě kávy Petra Veselá, která proškolila všechny baristy.


Zelené stěny vnášejí do interiéru nejen krásu, ale i zdravější klima. Rostliny díky fotosyntéze pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík. Rovněž čistí vzduch od škodlivých látek z umělých materiálů, jako jsou plasty, linolea, lepidla, barvy apod. Zelená stěna přispívá k optimální vlhkosti v rozsahu 40 až 60 %. Zvyšuje neprůzvučnost zdí a vylepšuje akustiku v interiéru, protože rostliny i substrát zvuk pohlcují, a tím odstraňují dozvuk.   

user-avatar

Markéta Oderská

3. 10. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu