válkaČeskoslovenskoobjevy

V Turecku objevili pod hladinou jezera Van dávný hrad Urartu

V Turecku objevili pod hladinou jezera Van dávný hrad Urartu
Zdroj: ancientpages.com

Vědecký tým hledal v jezeře Van v Turecku mýtickou vodní příšeru. Tu sice neobjevil, ale zato se mu podařil významný archeologický nález. Pod hladinou jezera objevil dávný hrad Urartu.

Tomáš Chalupa 29. listopadu 2017

Vědci našli ruiny hradu Urartu, který byl postaven v době železné civilizací Urartu, známou také jako království Van. Toto starověké arménské království existovalo v letech cca 860 př. n. l. až 585 př. n. l. „Existovaly zprávy, že se něco zajímavého nachází v jezeře Van, ale většina odborníků tvrdila, že tam nenajdeme nic,“ sdělil vedoucí týmu Tahsin Ceylan.

Království Urartu je opředeno mnoha mýty a reálně se toho o něm mnoho neví, kromě toho, že se rozkládalo na náhorní plošině mezi Malou Asií, Kavkazem a Mezopotámií, později nazývanou Arménská vysočina. Střed tvořilo Vanské jezero v dnešním východním Turecku. První zmínky o tomto království pocházejí z Asyrské říše.

Hrad Urartu má délku asi jeden kilometr, jeho zdi se tyčí do výše tří až čtyř metrů. Je stále ve velmi dobrém stavu díky alkalické vodě jezera.

Jezero Van je největší jezero v Turecku a druhé největší jezero na Středním Východě. Má velmi vysoký obsah sodíku, což jej činí největší sodíkovou vodní plochou na světě. Bylo vytvořeno erupcí vulkánu Nemrut.

Vědecký tým se nyní bude zaměřovat na další výzkum hradu. Expedice tak přinesla mimořádný úspěch, i když nenalezla onoho vodního tvora. Hrad Urartu je minimálně stejně hodnotný nález, který může přinést mnohé zajímavé informace o dávném království Van.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu