válkaČeskoslovenskoobjevy

V Turecku našli základy dvou starověkých obchodů s kosmetikou

V Turecku našli základy dvou starověkých obchodů s kosmetikou
Zdroj: messagetoeagle.com

Kosmetika byla nedílnou součástí života žen už ve starověku, jak ukazuje nález z Antandrosu v severozápadním Turecku. Archeologové zde odkryli pozůstatky dvou budov, které sloužily jako obchody s kosmetikou.

chalkon 4. října 2016

Podle Strabóna, což byl starořecký geograf a filozof, proběhla v Antandrosu vůbec první soutěž v kráse mezi bohyněmi Afroditou, Athénou a Hérou a s Paridem jakožto porotcem. Není proto překvapením, že právě v tomto městě archeologové nalezli pozůstatky hned dvou drogerií. Zdejší ženy zjevně dbaly o svůj zevnějšek.

„Letošní práce byly zaměřeny na nalezení vchodu do římské vily a zjištění jejích rozměrů. Stopy po obchodech jsme objevili hned pod římskou vilou, která pokrývá plochu kolem 1200 metrů čtverečních. Nalezli jsme celkem osm obchodů. Dva z těchto obchodů jsme vykopali. Našli jsme v nich nádoby, které byly v dobrém stavu. Je zřejmé, že obchody sloužily převážně k prodeji kosmetiky a keramiky. Nebyly to veřejné obchody, ale provozovali je soukromí vlastníci,“ řekl univerzitní profesor Gürcan Polat.

Kromě obchodů s parfémy byly ve městě nalezeny také hrobky místních obyvatel a základy kanalizačního systému.

Antandros je jedním z nejvýznamnějších starověkých nalezišť v západní Anatolii. V 8. a 7. století před Kristem byl ruchem kypícím městem velkého strategického významu. Za Trojské války byl obléhán.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu