Podivný predátor nalezený v Turecku

Podivný predátor nalezený v Turecku | zdroj: dailymail.co.uk


V Turecku našli mumii podivného predátora

TÉMATA: zvířata | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 02. 2016 | 12:30

Ve starém sklepě v tureckém městě Niğde našli místní lidé mumifikovaného tvora. Zatím není jasné, o jaký druh má jít. Vědci se domnívají, že je to vyhynulý predátor, možná divoká kočka.

Podivný tvor má ostré drápy a ocas podobný biči. Je velký asi jako kočka a trochu tak i vypadá. Vědci z Turecka si ale zatím nejsou vůbec jistí, o jaký druh jde. Existují názory, že je to nějaký vyhynulý druh kočkovité šelmy. "Je to jako mumifikovaná kočka. K mumifikaci došlo přirozenou cestou. Podobné jsme našli v Británii, například v komínech," říká egyptoložka a specialistka na mumie Lidija McKnightová. Trochu problém je, že zvíře má metr na délku, což u koček rozhodně není běžná velikost. "U divokých koček se ale setkáváme ještě s většími kusy, jsou mnohem větší než domestikované kočky," podotýká McKnightová. 

Že by mohlo jít o kočku, si myslí i další odborníci.  V Anatolii, kde leží i město Niğde, bylo od 10. do 13. století běžné mumifikovat kočky. Totéž se dělalo s mrtvými dětmi. Tyto praktiky byly inspirovány tradicemi starověkého Egypta, kde bylo mumifikování koček a dalších zvířat velmi rozšířené. Zdá se tedy, že ve sklepě našli skutečně kočku, jde jen o to zjistit, zda je to vyhynulý druh, nebo divoká kočka. A také, zda ji mumikovali lidé, nebo k tomu došlo přirozenou cestou. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 02. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu