válkaČeskoslovenskoobjevy

V Turecku našli mumii podivného predátora

V Turecku našli mumii podivného predátora
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ve starém sklepě v tureckém městě Niğde našli místní lidé mumifikovaného tvora. Zatím není jasné, o jaký druh má jít. Vědci se domnívají, že je to vyhynulý predátor, možná divoká kočka.

Tomáš Chalupa 10. února 2016

Podivný tvor má ostré drápy a ocas podobný biči. Je velký asi jako kočka a trochu tak i vypadá. Vědci z Turecka si ale zatím nejsou vůbec jistí, o jaký druh jde. Existují názory, že je to nějaký vyhynulý druh kočkovité šelmy. „Je to jako mumifikovaná kočka. K mumifikaci došlo přirozenou cestou. Podobné jsme našli v Británii, například v komínech,“ říká egyptoložka a specialistka na mumie Lidija McKnightová. Trochu problém je, že zvíře má metr na délku, což u koček rozhodně není běžná velikost. „U divokých koček se ale setkáváme ještě s většími kusy, jsou mnohem větší než domestikované kočky,“ podotýká McKnightová.

Že by mohlo jít o kočku, si myslí i další odborníci. V Anatolii, kde leží i město Niğde, bylo od 10. do 13. století běžné mumifikovat kočky. Totéž se dělalo s mrtvými dětmi. Tyto praktiky byly inspirovány tradicemi starověkého Egypta, kde bylo mumifikování koček a dalších zvířat velmi rozšířené. Zdá se tedy, že ve sklepě našli skutečně kočku, jde jen o to zjistit, zda je to vyhynulý druh, nebo divoká kočka. A také, zda ji mumikovali lidé, nebo k tomu došlo přirozenou cestou.

Další články

Zavří­t reklamu