válkaČeskoslovenskoobjevy

V Turecku kdysi zakázali písmena Q,W a X , trápili tím Kurdy

V Turecku kdysi zakázali písmena Q,W a X , trápili tím Kurdy
Zdroj: amusingplanet.com

V roce 1928 se turecká vláda rozhodla zásadně změnit abecedu. Turecké písmo bylo velmi komplikované, vycházelo z arabského písma a bylo velmi těžké na naučení. I lidé, kteří plynně mluvili turecky, nebyli schopni správně číst názvy ulic a cedule. Bylo tedy rozhodnuto přejít na latinku.

Tomáš Chalupa 6. března 2020

Prezident Mustafa Atatürk prohlásil, že turecké písmo bylo celá staletí v okovech, kterých se nyní zbavuje. Latinka měla Turecko přiblížit západnímu světu, což bylo jedním z hlavních politických cílů prezidenta. Předchozí arabské písmo mělo v tureckém podání na 500 znaků, latinka jen 29.

V nové turecké abecedě bylo několik znaků nových, ale také tam tři chyběly – Q,W a Z. Slovo taxi se v turečtině psalo „taksi“, nowruz byl jednoduše nevruz atd.

Změna písma pro zemi se 14 miliony obyvatel byl gigantický logistický a organizační úkol. S příchodem nové abecedy bylo nutné všechny cedule a informační tabule přepsat. Také všechny dokumenty, úřední listiny, přepisovalo se zkrátka vše. Noviny pořizovaly nové psací stroje a přizpůsobit se musely také tiskárny. Každý občan od 16 let se musel povinně novou abecedu naučit.

Zajímavý byl ale osud oněch tří vynechaných písmen. Ta nebyla totiž jednoduše vynechaná, ale byla rovnou zakázaná. Oficiální zdůvodnění znělo, že jejich používání může způsobit veřejné pohoršení. Čím si to tato písmena zasloužila? Bylo to kvůli Kurdům, kteří tvořili asi 20 procent populace a čelili všemožné diskriminaci. Jejich jazyk je odlišný od tureckého a mnoho kurdských jmen obsahuje právě ona zakázaná písmena. Mnoho Kurdů se tak kvůli nové abecedě a absenci oněch třech písmen muselo přejmenovat. Zákaz těchto tří písmen byl zrušen až v roce 2013 v krátkém období uvolnění vztahu mezi Turky a Kurdy. Jak víme, dnes jsou vztahy opět hluboko pod bodem mrazu, takže není vyloučeno, že Erdogana opět napadne, že by Q,W a Z mohl zařadit opět na seznam nelegálních písmen.

Další články

Zavří­t reklamu