Ilustrativní foto.

Ilustrativní foto. | zdroj: iflscience.com


V turecké nemocnici se narodil chlapec bez penisu

TÉMATA: vrozené vady | děti | tělesná anomálie | penis

user-avatar

Simona Knotková

28. 11. 2019 | 09:00

V turecké fakultní nemocnici se narodil chlapec s ojedinělou anomálií – chybějícím penisem. Podobných případů nebylo dosud popsáno ani sto.

Penilni ageneze, tak označujeme vzácnou vrozenou vadu, během níž se chlapec narodí bez vyvinutého penisu. Objevuje se u jednoho novorozence z cca deseti až třiceti milionů porodů. V lékařských dokumentech existuje pouhých osmdesát případů, které tuto anomálii popisují. Naposledy se k nim přidal také chlapec narozený ve fakultní nemocnici v tureckém městě Konya, jak informuje studie publikovaná v urologickém žurnálu Urology Case Reports.

"Kompletní penilní ageneze je vzácná kongenitální močopohlavní anomálie, která je obvykle spojená s dalšími malformacemi gastrointestinálního, srdečního a svalovokosterního rázu," píší její autoři. Podle Wikipedie se jedná o tělesnou odchylku, která ve většině případů není dědičného původu.

I když penis chlapci chyběl, jeho varlata byla sestouplá v standardně vyvinutém šourku. Lékaři si u novorozence ovšem všimli dalších zvláštností. Objevili u něj takzvanou vesikorektální píštěl, patologické spojení mezi močovým měchýřem a konečníkem. Kromě ní chlapci diagnostikovali vezikoureterální reflux, způsobující zpětný tok moči z měchýře do močovodu nebo až do dutého systému ledvin. Podle doktorů se jedná o první popsaný případ pacienta se všemi třemi anomáliemi.

Po opravení píštěli a vsunutí cévky na odvádění moči se dítě jeví v relativním pořádku. V budoucnu se tým specialistů zaměří na jeho chybějící pohlavní úd. Chlapci ho chtějí vytvořit pomocí podobného zákroku, jaký podstupují transgender lidé.

"Penis je důležitým orgánem pro rozmnožování, vylučování a psychosexualitu muže. Pro tuto anomálii se tradičně doporučuje chirurgické odstranění varlat společně s rekonstrukcí močového traktu a genitálií, tedy zákroky, které postupují transgender ženy. V tomto případě by ale pro pacienta byla lepší alternativou rekonstrukce penisu," stojí v lékařské zprávě.

user-avatar

Simona Knotková

28. 11. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu