válkaČeskoslovenskoobjevy

V turecké nemocnici se narodil chlapec bez penisu

V turecké nemocnici se narodil chlapec bez penisu
Zdroj: iflscience.com

V turecké fakultní nemocnici se narodil chlapec s ojedinělou anomálií – chybějícím penisem. Podobných případů nebylo dosud popsáno ani sto.

Simona Knotkova 28. listopadu 2019

Penilni ageneze, tak označujeme vzácnou vrozenou vadu, během níž se chlapec narodí bez vyvinutého penisu. Objevuje se u jednoho novorozence z cca deseti až třiceti milionů porodů. V lékařských dokumentech existuje pouhých osmdesát případů, které tuto anomálii popisují. Naposledy se k nim přidal také chlapec narozený ve fakultní nemocnici v tureckém městě Konya, jak informuje studie publikovaná v urologickém žurnálu Urology Case Reports.

„Kompletní penilní ageneze je vzácná kongenitální močopohlavní anomálie, která je obvykle spojená s dalšími malformacemi gastrointestinálního, srdečního a svalovokosterního rázu,“ píší její autoři. Podle Wikipedie se jedná o tělesnou odchylku, která ve většině případů není dědičného původu.

I když penis chlapci chyběl, jeho varlata byla sestouplá v standardně vyvinutém šourku. Lékaři si u novorozence ovšem všimli dalších zvláštností. Objevili u něj takzvanou vesikorektální píštěl, patologické spojení mezi močovým měchýřem a konečníkem. Kromě ní chlapci diagnostikovali vezikoureterální reflux, způsobující zpětný tok moči z měchýře do močovodu nebo až do dutého systému ledvin. Podle doktorů se jedná o první popsaný případ pacienta se všemi třemi anomáliemi.

Po opravení píštěli a vsunutí cévky na odvádění moči se dítě jeví v relativním pořádku. V budoucnu se tým specialistů zaměří na jeho chybějící pohlavní úd. Chlapci ho chtějí vytvořit pomocí podobného zákroku, jaký podstupují transgender lidé.

„Penis je důležitým orgánem pro rozmnožování, vylučování a psychosexualitu muže. Pro tuto anomálii se tradičně doporučuje chirurgické odstranění varlat společně s rekonstrukcí močového traktu a genitálií, tedy zákroky, které postupují transgender ženy. V tomto případě by ale pro pacienta byla lepší alternativou rekonstrukce penisu,“ stojí v lékařské zprávě.

Další články

Zavří­t reklamu