válkaČeskoslovenskoobjevy

V Thorntonském opatství se našel masový hrob z období morové nákazy

V Thorntonském opatství se našel masový hrob z období morové nákazy
Zdroj: iflscience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Thorntonské opatství leží 30 mil severně od Londýna. Jde o čtyřicetiakrové území, na kterém se nachází zbytky kláštera. Je zde také pohřbeno 48 lidí, kteří se stali oběťmi morové nákazy.

Tomáš Chalupa 14. března 2020

Ze 48 lidí je 28 dětí. Všechny umřely v rozmezí několika dní na mor a byly pohřbeny společně v hrobě v klášteře. Všechny pohřbené osoby byly nejprve zabaleny do plátna a položeny do hrobu jedna vedle druhé. Archeologové se domnívají, že v opatství je pohřbeno ještě více lidí z doby morové epidemie, která řádila v 15. století. Tehdy morová epidemie zahubila téměř polovinu populace Evropy. Byly to opakované morové vlny, které vrcholily během dvou let 1348 a 1349. Smrtelnost moru byla extrémní.

Podle archeologů byl vně klášterních zdí umístěn špitál sv. Jakuba. Zdá se, že to byla poslední nemocnice, kam se mohli lidé v oblasti obracet. Všechny další už byly přeplněny, další pacienty nebylo kam dávat, a ti se tak obraceli na pomoc kláštera.

Cílem špitálu nebylo nemocné uzdravovat, protože to tehdejší medicína ani neuměla. Do špitálu se nosili mrtví a umírající a hlavní úlohou špitálníků bylo pohřbívat mrtvé a ulevit umírajícím a dát jim poslední pomazání. Proto byl zřejmě zřízen onen masový hrob, který se nachází na jiném místě než klasický hřbitov pro členy opatství.

Pohřbívání morem nakažených lidí byla nesmírně náročná, vyčerpávající a také nebezpečná práce. Nicméně středověký člověk kladl velký důraz na způsob, jakým odejde z tohoto světa. Pokud byl někdo na pokraji života, muselo se mu dostat posledního pomazání, zpovědi a řádného pohřbu za přítomnosti kněze a na vysvěcenou půdu. Jedině tak mohla jeho duše usilovat o spasení. Úloha špitálů, řádů a klášterů byla v tomto nezastupitelná a plnilo ji také Thorntonské opatství. Archeologové nyní pátrají po dalších případných pohřbených lidech z tohoto období.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu