Genetická banka v Aleppu už je minulostí, semena se ale podařilo zachránit

Genetická banka v Aleppu už je minulostí, semena se ale podařilo zachránit | zdroj: ancient-origins.net


V Sýrii zachránili před zničením unikátní genetickou banku

TÉMATA: aleppo | sýrie | genetika | plodiny

user-avatar

ExtraStory.cz

1. 02. 2017 | 13:00

Skupina vědců dokázala propašovat z Aleppa více než 10 000 vzorků prastarých semen, které byly uloženy ve zdejší genetické bance. Uprostřed války se tak podařil malý vědecký zázrak.

Sýrie je jedno z nejdéle obývaných území a má velké množství vzorků semen, která pocházejí i z období až 8000 let před naším letopočtem. Ředitel genetické banky ICARDA Ahmed Amri čelil problému, jak zachránit před zkázou tato unikátní semena, ukrytá v chladícím skladu asi 19 kilometrů od válkou sužovaného Allepa. ICARDA je jednou z dvanácti genetických bank po celém světě, které schraňují botanické vzorky pro pozdější využití. Pokud by semena ve skladu byla zničena, lidstvo by navždy přišlo o unikátní genetický materiál. 

Pracovníkům banky se podařilo dostat ze země 140 000 balíků se semeny, a zachránili tak většinu genetického bohatství. Krátce na to sklad obsadila armáda. Ta se naštěstí chovala korektně a chápala význam skladu. Někteří místní farmáři dokonce dostali od vědců semena, aby je mohli pěstovat. Dnes je většina semen z banky ICARDA uskladněna v Libanonu a Turecku. 

Bohužel už nyní je jasné, že banka ICARDA se do Aleppa ani nikam jinam v Sýrii nevrátí. Válka stále pokračuje a země je zcela zničená, pro genetickou pokladnici to není bezpečné místo. 

 

user-avatar

ExtraStory.cz

1. 02. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu