válkaČeskoslovenskoobjevy

V Sýrii zachránili před zničením unikátní genetickou banku

V Sýrii zachránili před zničením unikátní genetickou banku
Zdroj: ancient-origins.net

Skupina vědců dokázala propašovat z Aleppa více než 10 000 vzorků prastarých semen, které byly uloženy ve zdejší genetické bance. Uprostřed války se tak podařil malý vědecký zázrak.

Redakce Extrastory.cz 1. února 2017

Sýrie je jedno z nejdéle obývaných území a má velké množství vzorků semen, která pocházejí i z období až 8000 let před naším letopočtem. Ředitel genetické banky ICARDA Ahmed Amri čelil problému, jak zachránit před zkázou tato unikátní semena, ukrytá v chladícím skladu asi 19 kilometrů od válkou sužovaného Allepa. ICARDA je jednou z dvanácti genetických bank po celém světě, které schraňují botanické vzorky pro pozdější využití. Pokud by semena ve skladu byla zničena, lidstvo by navždy přišlo o unikátní genetický materiál.

Pracovníkům banky se podařilo dostat ze země 140 000 balíků se semeny, a zachránili tak většinu genetického bohatství. Krátce na to sklad obsadila armáda. Ta se naštěstí chovala korektně a chápala význam skladu. Někteří místní farmáři dokonce dostali od vědců semena, aby je mohli pěstovat. Dnes je většina semen z banky ICARDA uskladněna v Libanonu a Turecku.

Bohužel už nyní je jasné, že banka ICARDA se do Aleppa ani nikam jinam v Sýrii nevrátí. Válka stále pokračuje a země je zcela zničená, pro genetickou pokladnici to není bezpečné místo.

Další články

Zavří­t reklamu