Mojmir Korač ukazuje jeden z malých zlatých svitků s aramejskými kouzly.

Mojmir Korač ukazuje jeden z malých zlatých svitků s aramejskými kouzly. | zdroj: dailymail.co.uk


V Srbsku se našly v hrobech 2000 let staré zlaté svitky s kouzly

TÉMATA: archeologie | nálezy | srbsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 08. 2016 | 10:00

Archeologové našli v Srbsku na místě bývalého římského města Viminacia 2000 let staré staré hroby a v nich kostry. Ty měly u sebe zvláštní malé zlaté a stříbrné svitky obsahující text v aramejštině.

Archeologický tým kolem profesora Mojmira Korače se domnívá, že texty na svitcích jsou ve skutečnosti kouzla, která měla vyvolat dobré duchy, kteří by doprovázeli mrtvé v záhrobním světě, případně odehnat ty zlé. "Rozluštili jsme několik jmen démonů, kteří se pojí k území dnešní Sýrie," říká Korač. 

Přesný obsah a význam svitků však nemusí být nikdy rozluštěn. Jsou to první amulety a svitky tohoto typu, které kdy byly nalezeny na území Srbska. Artefakty tohoto typu se ve starověku používaly při pohřbech malých dětí nebo lidí, kteří zemřeli násilnou smrtí. "Duším takto zemřelých lidí trvalo déle, než došly pokoje, a  byly více náchylné podlehnout zlým démonům, proto jim měly pomoci tyto amulety a talismany," vysvětluje Korač.  

Hroby byly nalezeny na místě římského města Viminacia asi 100 kilometrů od Bělehradu poblíž uhelné elektrárny. "Bylo to hlavní město provincie s asi 40 000 obyvateli. Ti trpěli mnoha neduhy těch dob, jako byla morová epidemie ve 2. století. Pak bylo město zničeno při nájezdech Hunů," uzavírá Korač. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 08. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu