válkaČeskoslovenskoobjevy

V singapurském letišti teče největší vnitřní vodopád na světě

V singapurském letišti teče největší vnitřní vodopád na světě
Zdroj: kuriositas.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jedno je potřeba Singapurcům nechat, nedělají věci polovičatě. Když si řekli, že zkrášlí své letiště Changi vodopádem, rovnou postavili architektonický zázrak a překonali všechny dosavadní rekordy.

Tomáš Chalupa 26. dubna 2020

Singapurské letiště Changi je samo o sobě naprostý unikát. Nejde jen o 40 metrů vysoký vodopád Rain Vortex (Dešťový vír), ale i celý pavilon kolem. Je totiž pokryt tropickou zelení a velmi silně připomíná prales. Jste na letišti, ale ve skutečnosti si připadáte jako v deštném pralese. Forrest Valley neboli Lesní údolí, tak se nazývá celá zasklená kopule s dominantou vodopádu a je to skutečně výstižné označení. Nachází se zde na 3000 stromů. Nechybí ani 300 obchodů, které jsou ale z větší části umístěny pod povrchem pavilonu a sjíždí se do nich elevátory.

Celý komplex stavěly pět let architektonické týmy z proslulých studií Safdie, RSP a Benoy. Přistoupili k radikálnímu designu, který nemá obdobu nikde na světě. Celý systém stojí na pumpování dešťové vody, která cirkuluje systémem kaskád a vodopádů. Je jí potřeba půl milionu litrů a musí být stále doplňována. Za minutu proletí systémem 10 milionů galonů vody. Skladuje se ve velkých tancích pod letištěm a v případě přebytků je používána na zavlažování.

Letiště Changi získalo od společnosti Skytrax, která se specializuje na dopravní průzkumy, titul nejlepšího letiště světa už sedmkrát za sebou. V roce 2018 odbavilo 65,6 milionu cestujících, letos ale bude situace nejspíš dramaticky odlišná kvůli pandemii koronaviru.

Další články

Zavří­t reklamu