válkaČeskoslovenskoobjevy

Všechno vidí, všechno slyší, vše ohlásí. V Silicon Valley nasadili proti zlodějům bezpečnostní roboty

Všechno vidí, všechno slyší, vše ohlásí. V Silicon Valley nasadili proti zlodějům bezpečnostní roboty

Do Robocopa mají tito roboti ještě daleko, ale na rozdíl od filmové postavy jsou skuteční. V Silicon Valley, místě s největší koncentrací hi-tech firem na světě, se rozhodli posílit bezpečnost nasazením bezpečnostních robotů. Vypadají, jakoby právě přiletěli ze světa Star Wars.

Tomáš Chalupa 20. ledna 2015

Nemají žádné zbraně, ale jednají zcela autonomně. Nemohou nikoho zatknout ani pronásledovat zloděje po ulici, ale svou přítomností je mají odradit. Pokud jim kdokoliv vstoupí do cesty, tak se zastaví. Po pravdě řečeno nevypadají ani moc nebezpečně nebo výhružně, přesto mají odradit potencionální zloděje nebo výtržníky od jejich plánů.

Robot se tváří kamarádsky

Robot se tváří kamarádsky

Roboti mají označení K5 a zatím jsou dva. Vyvinula je místní firma Knightscope. Už svou přítomností by měli odradit potencionální zloděje. „Ale zbytek lidí si říká: Bože, ti jsou krásní! A chtějí je objímat,“ přiznává spoluzakladatelka Knightscope Stacy Stephens.

V noci drží hlídku

V noci drží hlídku

Kromě toho, že nemají žádné střelné zbraně a rozhodně nemohou nikoho napadnout, mají jednu podstatnou pomůcku – kameru. Cokoliv vidí, mohou zaslat okamžitě na místní kontrolní stanoviště. A tak zatímco zloději budou dělat na roztomilé roboty dlouhý nos a v klidu se snažit dostat do nějaké budovy, pracovníci řídícího centra zase mohou zavolat policii. Robot totiž dokáže pořídit obrazový a zvukový záznam, vyfotit poznávací značku auta a v případě nutnosti dokonce spustí cosi jako sirénu. Ta se spustí také v případě, že by někdo robota přímo napadl. Pokud by s útoky nepřestal, zvuky budou stále hlasitější. „Nejvyšší hranice je mnohem hlasitější než alarm u auta,“ říká Stephens.

Nahradí jednou policisty?

Nahradí jednou policisty?

Podle ní už na další roboty K5 čekají nejrůznější firmy v Silicon Valley, které si je objednaly pro ostrahu svých budov. Brzy jich bude víc a budou procházet ulicemi tohoto technologického centra.

Další články

Zavří­t reklamu