válkaČeskoslovenskoobjevy

V šestnácti se stala rock’n’rollovou ikonou. Se slávou přišly drogy a zneužívání managementem

V šestnácti se stala rock’n’rollovou ikonou. Se slávou přišly drogy a zneužívání managementem
Zdroj: allthatsinteresting.com

Na první pohled byl její život pohádkový. Už jako teenagerka dokázala se svými spoluhráčkami z kapely The Runaways prorazit na tvrdé mužské scéně a užívala si nekonečných večírků a slávy. Pod povrchem ale probublávaly spory s managementem, napětí mezi jednotlivými členkami a nakonec i drogová závislost.

Simona Knotkova 21. července 2018

Cherie Currie (1959) snila o životě rockové hvězdy už jako puberťačka. Jejího talentu si brzy všimla Joan Jett, šestnáctiletá začínající muzikantka, která společně s bubenicí Sandy West a producentem Kimem Fowleym založila skupina The Runaways. Fowley měl představu, že kapelu by měla vést žhavá blondýna typu Brigitte Bardot. Cherie tuto vizi splňovala. Místo v sestavě měla potvrdit zazpíváním skladby „Cherry Bomb“, která byla složena speciálně pro ni a později se stala největším hitem The Runaways. Poté už naskočila rovnou do studia, kde začala vznikat eponymní debutová nahrávka. Od té doby se už nezastavila…

Největším vzorem Cherie Currie byl David Bowie

Největším vzorem Cherie Currie byl David Bowie

První album vyšlo pod labelem Mercury Records v roce 1976. I když v rodných Státech velký úspěch nezaznamenalo, děvčata byla i tak denně na cestách a zažívala velký rock’n’rollový mejdan se vším všudy. Tedy i s drogami. Právě před drsnou realitou nekompromisního hudebního světa je chtěl producent Fowley „ochránit“, a tak je ještě před vydáním desky zacvičoval třeba tím, že po nich na zkouškách házel sklenice od burákového másla. Jednotlivé členky také rád slovně urážel a poštvával je proti sobě. Náctileté muzikantky byly v branži ještě nezkušené a nedocházelo jim, že jejich management je v čele s producentem využívá a nechová se k nim dobře.

„Zneužívání bylo na denním pořádku. Chtěli nás zocelit, abychom dokázaly čelit realitě rock’n’rollového světa. Jak jsme mohly tehdy tušit, že takhle by se k nám chovat neměli?“ píše Currie ve své autobiografii Neonový anděl.

Sestava The Runaways

Sestava The Runaways

Pravidelný přísun drog, stres a únava – to všechno se už brzy začalo na mladých hudebnicích projevovat. Podle slov zpěvačky je navíc okrádali jejich nejbližší spolupracovníci. „Neměly jsme ani chvíli oddechu. Buď jsme byly na turné nebo jsme zkoušely a byly ve studiu. A neměly jsme z toho ani cent. Vydělávali na nás oni,“ pokračuje.

V roce 1977 přišel velký úspěch v Japonsku a následné turné v asijské zemi. Po tomto období již drogově závislá Cherie z kapely odešla a kromě sólové desky natočila třeba album se svým dvojčetem Marií. Žádná z nahrávek ale už neměla takový úspěch jako The Runaways. O důvodech odchodu se zpěvačka více rozpovídala ve své knize.

„Jako hlavní zpěvačce se mi dostávalo nejvíce pozornosti, kvůli čemuž vznikaly neustálé konflikty. Když jsem se rozhodla odejít, Joan byla naštvaná a cítila se podvedena. Tehdy jsem si ale skutečně myslela, že holky mě už v kapele nechtějí. Chyběla mezi námi komunikace,“ přiznává.

Cherie Currie s Dakotou Fanning, která ji ztvárnila ve filmu The Runaways (2010)

Cherie Currie s Dakotou Fanning, která ji ztvárnila ve filmu The Runaways (2010)

Ze závislosti se nakonec vyléčila, ale do světel reflektorů se už nikdy nevrátila. Nastoupila na místo laborantky v nemocnici a začala se také angažovat jako drogový poradce. V roce 1990 se provdala za herce Roberta Hayse, s nímž má syna Jakea. Ve volném čase se věnuje umělecké dřevořezbě motorovou pilou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu