válkaČeskoslovenskoobjevy

Letadla zdaleka nelétají tak rychle, jak by mohla, víte proč?

Letadla zdaleka nelétají tak rychle, jak by mohla, víte proč?
Zdroj: curiosity.com

Letecké technologie jdou stále kupředu. Letadla jsou dnes bezpečnější a také rychlejší, než tomu bylo v minulosti. Pak je ovšem otázka, proč se rychlost komerčních letů nezvyšuje, ale stagnuje. Na vine jsou jako obvykle peníze.

Tomáš Chalupa 14. června 2017

Důvodem stagnace rychlosti komerčních letů jsou peníze. Přesněji řečeno snaha ušetřit na ceně paliva. To je totiž jediná věc, která se v letecké dopravě nevyvíji kupředu, ovšem jeho cena stále roste. Letecké společnosti proto chtějí, aby jejich letadla létala tou nejúspornější rychlostí, bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat.

Na to, jaké náklady na palivo budou potřeba, hrají roli dva fyzikální faktory. Zdvih a odpor. Pokud letadlo letí příliš pomalu, vyžaduje více paliva, aby se udrželo ve vzduchu, aby mělo patřičný zdvih. Naopak pokud letí příliš rychle, musí překonávat větší odpor vzduchu, což opět stojí více paliva.

Bylo vypočítání, že pro stroj velikosti Boeingu 747 je ideální rychlost 870 km/h. To zdaleka není nejvyšší rychlost, kterou letadlo dokáže dosáhnout, ale rychleji se to prostě nevyplatí. Jsou pryč doby nadzvukového stroje Concorde, kterého kromě nehod poslala do šrotu právě také vysoká cena leteckého paliva. Lidé nebudou váhat letět z Chicaga na Nový Zéland, i když to bude trvat 22 hodin. Aerolinky zjistily, že délka letu není to, co by jejich zákazníci řešili. Rozhodující je jen cena lístku, a aby se cena mohla držet na přijatelných hladinách, musí letadla létat pomaleji, než jaký je jejich maximální výkon.

Další články

Zavří­t reklamu