válkaČeskoslovenskoobjevy

V Rusku znovu otevřeli vyšetřování záhadné zkázy Ďatlovovy výpravy

V Rusku znovu otevřeli vyšetřování záhadné zkázy Ďatlovovy výpravy
Zdroj: Wikimedia Commons

Známý případ zkázy Ďatlovovy výpravy nebyl nikdy spolehlivě objasněn. Letos dokonce ruská strana otevřela celý případ a zahájila další vyšetřování, aby objasnila jednu z největších záhad novodobých dějin.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2021

23. ledna roku 1959 devět členů výpravy vyrazilo na Ural. Nikdy už se nevrátili a jejich těla byla nalezena v hrozném stavu nedaleko jejich tábora. Někteří nazí, jiní s mnohačetnými zlomeninami a vnitřními zraněními. Teorií o tom, co je zabilo a proč zemřeli, je nepřeberné množství. Žádný závěr ale nebyl učiněn oficiálně, dokonce i vyšetřovatelé v závěrečné zprávě přiznali, že smrt byla způsobena „neznámými přírodními silami“. V podstatě tím přiznala, že není schopná stanovit příčinu smrti.

Příbuzní obětí i část veřejnosti dlouhá léta naléhali na prokuraturu, aby případ dále vyšetřovala s pomocí nových vědeckých poznatků a forenzních metod. Letod v dubnu jim konečně bylo vyhověno.

Podle žalobce bylo doposud sesbíráno 75 teorií o tom, co zánik výpravy způsobilo. Najdeme mezi nimi několik variant počítajících s mimozemšťany, pak také je z vraždy v některých teoriích obviňován místní kmen Mansi. Jedna z teorií celý případ považuje za nastražený hoax, který byl pečlivě zinscenován a naaranžován. Mnoho teorií dává případ do souvislosti s testováním nejrůznějších tajných zbraní.

Současné vyšetřování má sledovat tří hlavní teorie, které byly doposud považovány za nejpravděpodobnější. A všechny jsou spojeny s přírodními jevy a nikoliv s lidským zaviněním. „Zločin je zcela mimo debatu,“ říká Alexander Kurenoj z ruské prokuratury. „Byla to lavina, hurikán nebo propad sněhu,“ dodává.

Vyšetřovatelé také ukázali 400 stránek dokumentů z původního vyšetřování. Vyšetřovatele čeká také cesta přímo na místo, kde se mají seznámit s prostředím. Na místo mají vyrazit také záchranáři a experti, aby zodpověděli všechny otázky a zhodnotili možnosti. Jestli se po mnoha desetiletích podaří vnést do celého případu jasno, je ale otázka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu