Ortodoxní věřící umělcův nápad příliš neocenili. | zdroj: odditycentral.com


V Rusku vzplála katedrála z větví. Umělec tak slavil masopust

TÉMATA: rusko | tradice | zvyky

user-avatar

Simona Knotková

22. 02. 2018 | 08:00

V uměleckém parku Nikola-Lenivec nedaleko Moskvy se také letos slavila maslenica, ruská obdoba masopustu. Tentokrát zakladatel parku Nikolaj Polisskij zapálil katedrálu z větví.

V parku Nikola-Lenivec je to už tradicí. Polisskij vybuduje dřevěnou stavbu, kterou u příležitosti oslav maslenice následně spálí. Letos volba padla na gotickou katedrálu z větví.

Třicetimetrové stavení rostlo pod rukama skupinky pracovníků přes tři měsíce. Před zraky desítek návštěvníků vzplálo 17. února. Události si všimla ruská média, ale bohužel spíše z negativního hlediska. Umělecký projekt byl zejména představiteli ortodoxní církve označen jako nabádání k nekřesťanskému chování. Nikolaj Polisskij musel proto vydat prohlášení, ve kterém své činy obhajuje.

"Stavba, kterou jsme vytvořili, nebyla gotickou katedrálou, ale pouze velkou pohřební hranicí ve tvaru gotické katedrály. Doufám, že až ji zapálíme, objeví se před námi ohnivý kostel, vznášející se a oslňující, zdánlivě nevytvořený lidskýma rukama. Jako umělec očekávám, že dostanu pohled na okázalou architekturu, neberu to jako žádný duchovní obřad. Na stavbě nenajdete žádné kříže, oltáře nebo další náboženské symboly. Není to kopie žádného existujícího objektu. Je to jednoduše vatra připomínající katedrálu," sdělil.

Velký oheň si prohlédněte v přiloženém videu.

user-avatar

Simona Knotková

22. 02. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu