válkaČeskoslovenskoobjevy

V Rusku stavějí neplatičům dluhové pyramidy, prý to pomáhá

V Rusku stavějí neplatičům dluhové pyramidy, prý to pomáhá
Zdroj: odditycentral.com

Když v Rusku neplatíte za teplo nebo elektřinu, dříve než přijde exekutor, vám postaví před dům dluhovou pyramidu. Trojúhelník, na kterém je napsáno všelicos nepěkného, co vás donutí raději zaplatit než žít s ostudou.

Tomáš Chalupa 16. května 2018

K tomuto inovativnímu kroku vůči neplatičům přistoupili v ruském městě Samara, konkrétně ho uplatňuje místní vodárenská společnost. Poprvé s ním přišla, když v nedaleké vesnici Zubčaninovka jistý muž neplatil svůj dluh ve výši 50 tisíc rublů za dodávku vody. Muž nereagoval na písemné výzvy ani upomínky, nezvedal telefony ani neotevřel zástupcům vodárny. Vedení společnosti proto hledalo další způsob, jak ho přimět k zaplacení.

Firma si nechala vyrobit 1,5 metrů vysokou a 3 tuny těžkou betonovou pyramidu podobnou protitankovému zátarasu. Tu nechali polepit hanlivými nápisy na adresu dlužníka a postavili mu ji rovnou před jeho honosné sídlo.

Za okny domu celou operaci sledovali členové dlužníkovi rodiny, a manželka zřejmě udělala doma pořádnou scénu. Vše totiž se zájmem sledovali také sousedé. Z ostudy tak dotyčný neměl kabát, ale rovnou celou pyramidu. „Tady žije neplatič.“ „Musíte zaplatit účet za vodu!“ Tyto nápisy si mohl na pyramidě přečíst každý, kdo šel kolem.

Muž ostudu nevydržel a kontaktoval firmu s tím, že dluh je neoprávněný, protože dům je údajně už velmi dlouho odpojen od vodovodního řadu. To se ale ukázalo jako nepravdivé a firma ve svém prohlášení uvedla, že dům je stále připojen k vodovodní síti. Muž poté uvedl, že zaplatí dluh, jakmile bude pyramida odstraněna. To už se o věc zajímala lokální média, takže ostuda byla ještě větší. Firma nakonec pyramidu zase odvezla a muž údajně několik dní poté skutečně zaplatil. To ale jen přesvědčilo vedení společnosti, že se vydalo správnou cestou a že metoda funguje. Firma už dokonce zveřejnila fotografii pyramidy před domem dalšího dlužníka. Vzhledem k tomu, že společnost nepůsobí jen v samarském regionu, je možné, že se tento nápad rozšíří i do dalších oblastí Ruska. Co je na celé věci nejvíce zarážející, je fakt, že dlužníci jsou v obou případech majitelé velkých nemovitostí a zcela jistě pro ně není problém zaplatit účet za vodu.

Další články

Zavří­t reklamu