V meteoritu byl objeven nový, extrémně tvrdý, minerál pojmenovaný uakitit.

V meteoritu byl objeven nový, extrémně tvrdý, minerál pojmenovaný uakitit. | zdroj: messagetoeagle.com


V Rusku spadl meteorit, byl v něm nalezen neznámý minerál

TÉMATA: meteority | minerály | rusko | sibiř

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 08. 2018 | 10:30

Rusové analyzovali složení meteoritu, který dopadl na jejich území v roce 2016. Byl v něm objeven mimo jiné i nový druh minerálu, který má téměř stejnou tvrdost jako diamant.

Meteorit dopadl v Burjatské republice na Sibiři, kde ho objevili hledači drahých kovů. Do analýzy nerostu se pustili odborníci z univerzity v Novosibirsku a Státního geologického institutu. Výsledky byly překvapivé. Byl v něm nalezen minerál, kterému dali vědci jméno uakitit. Jeho množství bylo ovšem extrémně malé, musela být použita elektronová difrakce, aby bylo možné získat data z jeho krystalické struktury.

Uakitit má nažloutlou barvu, je průhledný a má kovový lesk. Na Mohsově stupnici tvrdosti se nachází někde mezi hodnotami 9 a 10, přičemž desítka je maximum a dosahují jí jen diamanty. Jde tedy o extrémně tvrdý nerost. Je podobný dalším exotickým nerostům, jako je carlsbergit nebo osbornit. Bohužel ho bylo objeveno tak malé množství, že je prakticky nemožné ho jakkoliv dále využít. Bude tak pouze katalogizován a popsán. Lze jedině doufat, že s dalším meteoritem přiletí větší množství tohoto vzácného minerálu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 08. 2018 | 10:30

Zavří­t reklamu