Krystal chaosu je zcela nepravidelný, jeho struktura se běžně v přírodě nevyskytuje.

Krystal chaosu je zcela nepravidelný, jeho struktura se běžně v přírodě nevyskytuje. | zdroj: mysteriousuniverse.org


V Rusku našli v meteoritu krystal chaosu

TÉMATA: metority | nálezy | rusko

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 12. 2016 | 12:00

V meteoritech se často nacházejí horniny nebo krystaly, které na Zemi neznáme. Jeden takový se našel v meteoritu nalezeném v Rusku. Obsahuje takzvaný kvazikrystal, tedy krystal se strukturou, jakou nemají pozemské krystaly.

Kvazikrystaly se vyznačují strukturou, která neodpovídá běžným pozemským měřítkům. Je nahodilá a postrádá symetrii, která je pro pozemské krystaly charakteristická. Proto se jim někdy přezdívá krystaly chaosu. Kvazikrystal se skládá z mědi, železa a hliníku. Je teprve třetí, který se podařilo identifikovat. Jeden se už podařilo také vyrobit uměle v laboratorních podmínkách. Všechny tři kvazikrystaly byly nalezeny v meteoritech, které dopadly v odlehlých oblastech Sibiře.

Podle odborníků tyto krystaly vznikly už v době, kdy se formovala naše sluneční soustava, a jsou tedy mimořádně staré, zřejmě kolem 4,5 miliardy let. Na Zemi dopadly někdy před 20 000 lety. Ten poslední na Zemi dopadl poté, co se zřejmě před 300 miliony let srazil s jiným tělesem, a tato kolize změnila jeho dráhu.

Pro vědce jsou tyto krystaly mimořádně cenným badatelským objektem, který vnáší nové světlo do problematiky tvorby krystalů.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 12. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu