válkaČeskoslovenskoobjevy

V Rusku našli v meteoritu krystal chaosu

V Rusku našli v meteoritu krystal chaosu
Zdroj: mysteriousuniverse.org

V meteoritech se často nacházejí horniny nebo krystaly, které na Zemi neznáme. Jeden takový se našel v meteoritu nalezeném v Rusku. Obsahuje takzvaný kvazikrystal, tedy krystal se strukturou, jakou nemají pozemské krystaly.

Tomáš Chalupa 19. prosince 2016

Kvazikrystaly se vyznačují strukturou, která neodpovídá běžným pozemským měřítkům. Je nahodilá a postrádá symetrii, která je pro pozemské krystaly charakteristická. Proto se jim někdy přezdívá krystaly chaosu. Kvazikrystal se skládá z mědi, železa a hliníku. Je teprve třetí, který se podařilo identifikovat. Jeden se už podařilo také vyrobit uměle v laboratorních podmínkách. Všechny tři kvazikrystaly byly nalezeny v meteoritech, které dopadly v odlehlých oblastech Sibiře.

Podle odborníků tyto krystaly vznikly už v době, kdy se formovala naše sluneční soustava, a jsou tedy mimořádně staré, zřejmě kolem 4,5 miliardy let. Na Zemi dopadly někdy před 20 000 lety. Ten poslední na Zemi dopadl poté, co se zřejmě před 300 miliony let srazil s jiným tělesem, a tato kolize změnila jeho dráhu.

Pro vědce jsou tyto krystaly mimořádně cenným badatelským objektem, který vnáší nové světlo do problematiky tvorby krystalů.

Další články

Zavří­t reklamu