válkaČeskoslovenskoobjevy

V Rusku našli soukromou zbrojnici velitele z dob Ivana Hrozného

V Rusku našli soukromou zbrojnici velitele z dob Ivana Hrozného
Zdroj: dailymail.co.uk

Ve Zvenigorodu našli ve skladišti ze 16. století soukromou zbrojnici ruského velitele z nejbližšího okruhu imperátora Ivana Hrozného. Mezi nalezenými věcmi byly šavle, helmy a šípy.

Tomáš Chalupa 6. ledna 2016

Při vykopávkách na místě, kde se měla budovat nová dálnice, našli archeologové unikátní zbrojnici. V krabicích byly tradiční špičaté helmy, šípy a šavle. Archeologové mají za to, že arsenál patřil některému z významných velitelů z nejbližšího okolí nechvalně známého ruského imperátora Ivana Hrozného.

V lokalitě bylo odhaleno na 60 dřevěných budov, z nichž jedna sloužila jako osobní zbrojnice velmože. Mohlo by jít o někoho ze šlechtické rodiny Dobryninů, kteří zde měli sídlo. Zajímavé je, že zbraně ani helmy nebyly podle všeho nikdy použity a jsou ve vynikajícím stavu.

Ivan Hrozný kolem sebe měl suitu takzvané stovky vyvolených, tedy urozených bojarů, kteří sloužili jako jeho osobní garda a vojevůdci. Vedli jeho armádu při výbojích v letech 1550 až 1552. Povinností vyvolených velmožů bylo na přikaz cara svolat svou bojovou družinu a na své náklady ji vyzbrojit do boje. Právě k tomu zřejmě sloužil nalezený arsenál.

Za vlády Ivana Hrozného v letech 1547 – 1584 se Rusko zvětšilo a stalo se impériem. Jeho výboje byly nesporným vojenským úspěchem, na druhou stranu byl Ivan Hrozný nesmírně krutý a trpěl paranoiou. Nechával brutálně popravovat i příslušníky urozených rodin, neustále někoho podezříval ze spiknutí. Svou policii nechával plenit a drancovat celé vesnice nebo sídla šlechty. Zemi ždímal vysokými daněmi, kterými financoval svou armádu. Podle historiků byl vzdělaný, sečtělý, nicméně podléhal návalům zuřivosti, kdy popravoval na místě kohokoliv, kdo mu přišel pod ruku. Přídomek „Hrozný“ rozhodně nedostal neprávem.

Další články

Zavří­t reklamu