válkaČeskoslovenskoobjevy

V ruském Saratově zavládlo zděšení. Napadl jim tam oranžový sníh!

V ruském Saratově zavládlo zděšení. Napadl jim tam oranžový sníh!
Zdroj: YouTube
+ 7 fotek+ 8 fotek

Užívej si bílého sněhu, vyhýbej se šedému a nejez žlutý, radí obvykle matky svým dětem. Co ale dělat, když napadne oranžový sníh? Sdílej to na Facebooku!

Jan Kyzlink 5. února 2015

V posledních dnech zaplavilo internet moře fotek ze zasněženého ruského přístavního města na řece Volze Saratova. Jeho obyvatelé tam jednoho dne vykoukli z okna a v první chvíli si mysleli, že je šálí zrak – v ulicích ležel barevný sníh! V odstínech od světle žluté až po výrazně oranžovou.

Rusové okamžitě začali na internetu sdílet své obavy. Strachovali se, že sníh je radioaktivní, nebo že obsahuje škodlivé chemické substance. Jejich obavy se snažil rozptýlit šéf meteorologického střediska Michail Boltuchin, když občanům vysvětlil, že oranžový sníh má na svědomí cyklón ze Západní Sahary. Ten přivál do Ruska písek až z Afriky. „Vzduch proudící od západu obsahuje jemné částečky písku a ty zabarvují padající sníh oranžovým odstínem,“ vysvětlil. „Podobný fenomén jsme nedávno zaznamenali v různých částech kraje i na jiných místech v zemi, zvláště pak na Krymu,“ dodal Boltuchin a ubezpečil, že sníh neublíží lidem ani zvířatům.

Barevný sníh

Barevný sníh

Sníh mívá i jiné barvy a vůně a rovněž různé příčiny. Červeno-růžový sníh se vyskytuje například během léta v alpských oblastech, ale i u nás v Krkonoších. Kvůli svému zabarvení a vůni po melounu se mu říká melounový sníh. Způsobují ho sněžné řasy, respektive jejich barvivo astaxanthin, které buňky chrání před vysokými dávkami slunečního záření. V závislosti na druhu řas a podmínkách prostředí můžeme v přírodě pozorovat celou škálu barev sněhu od zelené přes oranžovou až po krvavě červenou. Výjimečně se vyskytuje i modrý sníh, jehož původcem jsou sinice.

Takzvaný krvavý sníh je k vidění u Krvavých vodopádů na Taylorově ledovci na Antarktidě. Do ruda ho tam zabarvuje na železo bohatá slaná voda, která vyvěrá ze starodávného rezervoáru pod ledovcem a na vzduchu pak oxiduje.

 

Další články

Zavří­t reklamu