válkaČeskoslovenskoobjevy

V rumunské vesnici Eibentál žijí Češi. Nikdo v ní ale nekrade

V rumunské vesnici Eibentál žijí Češi. Nikdo v ní ale nekrade
Zdroj: odditycentral.com

Eibentál je malá vesnice v rumunském Banátu, kterou na začátku 19. století založili čeští kolonisté. Kromě této skutečnosti je na ní zvláštní ještě jedna věc – nikdo v ní nekrade.

Simona Knotkova 5. července 2018

Za všechno mluví už místní zvyklosti, když přijde na nákup chleba. V Eibentálu byl poslední obchod zavřen v roce 1989 a obyvatelé se musí zčásti spoléhat na pojízdnou prodejnu s chlebem, která v obci parkuje jednou za dva dny. Původně si lidé chodili pro pečivo k prodejci sami. Nakonec ale vymysleli pohodlnější systém. Na ulici nechávají tašky i s penězi, které si obchodník bere a tašky naplňuje požadovaným počtem bochníků. A teď přichází ta podivnější část – od roku 1996, kdy tento systém funguje, se nestalo, že by někdo peníze nebo chleba ukradl.

„Beru si vždycky čtyři až pět bochníků. Když je nějaká změna, nechám u tašky vzkaz. Nikdy jsme s tím neměli problémy, vůbec. Neslyšela jsem o tom, že by někomu zmizely peníze nebo chleba,“ vypovídá pětasedmdesátiletá obyvatelka vesnice.

Další člověk její slova potvrzuje: „Ráno tam nechávám tašku a jdu pracovat na pole. Když se večer vracím, nacházím chleba i vrácené peníze.“

Vesnice Eibentál

Vesnice Eibentál

Podle faráře Václava Maška neexistuje ve vesnici ani jeden záznam o provedené krádeži. „Nikdo tu nekrade. Já sám si nechávám po celou dobu odemčenou garáž, kde mám spoustu užitečných věcí, a dosud jsem nebyl ani jednou okraden. Eibentál je ta nejcivilizovanější vesnice ze všech českých vesnic. Jako farář jsem zde třináct let a nikdy jsem se s žádnou nahlášenou krádeží nesetkal.“

Kromě absence zlodějských choutek si obyvatelé také váží soukromí sousedů a nikdo prý nevstoupí na pozemek druhého, dokud k tomu nemá svolení. V obci ostatně ani neexistuje policejní stanice, která by případné prohřešky mohla řešit.

„Všichni se tu známe. Byli jsme vychováváni k tomu, že pokud něco potřebujeme od druhého, požádáme ho o to, a ne že ho o to okrademe. Momentálně jsme všichni šťastní a nemáme potřebu se k ostatním zle chovat,“ říká starosta Victor Doscocil.

Při čtení těchto řádků možná i vás napadá otázka: Jsou to ještě vůbec Češi?

Další články

Zavří­t reklamu