Nález 2000 let staré rituální lopaty vyvolal u archeologů obrovské nadšení.

Nález 2000 let staré rituální lopaty vyvolal u archeologů obrovské nadšení. | zdroj: livescience.com


V rodišti Máří Magdalény se našla bronzová lopata. Zřejmě se používala při okultních rituálech

TÉMATA: archeologie | objevy | biblická archeologie | bible | izrael

user-avatar

Irena Gruberová

13. 04. 2016 | 10:00

Mezi několika bronzovými artefakty, které archeologové vykopali v biblickém městě Magdale, byla i bohatě ozdobená bronzová lopata. Experti jsou přesvědčeni, že ji před 2000 lety používali při svých ceremoniích židovští kněží k manipulaci s hořícím kadidlem.

Lopata známá v hebrejštině jako mahta je stará 2000 let a pochází tak z doby označované jako Období Druhého chrámu. Toto bohatě ozdobené, bronzové nářadí používali židovští kněží pravděpodobně k přenášení žhavých uhlíků kadidla, páleného při náboženských rituálech. Hovoří se o ní ostatně i ve Starém zákoně. Ve 2. knize Mojžíšově, takzvaném Exodu, figuruje mezi instrumenty, které nesměly chybět při spalování obětin. Ozdobná bronzová lopata na přenášení páleného kadidla.

„Vytvoříte oltář… vyrobíte misky, kam budete ukládat popel, a lopaty a mísy, vidličky a pánve na oheň; všechno toto náčiní vyrobíte z bronzu,“ píše se v bibli. Jako posvátné chrámové nářadí se mahta objevuje i v židovském umění a je zobrazována na mozaikových podlahách v synagogách.

Spolu s ostatními artefakty se zmíněná lopata našla v podlaze jednoho starověkého skladiště v místech, kde dříve stávalo biblické město Magdala, na jehož troskách bylo v roce 1910 založeno novodobé židovské město Migdal. Vědci věří, že jej tam nějaká židovská rodina ukryla jako své cenné rodinné dědictví, které až po téměř 2000 letech znovu spatřilo světlo světa. Nález předmětu proto vyvolal mezi archeology obrovské nadšení.

„Dobrovolníci byli absolutně unesení. Prostě je vzrušilo pomyšlení, že tyhle artefakty čekaly pod povrchem 2000 let. Ale dokonce i ostřílení archeologové byli strašně nadšení, protože nestává se každý den, aby člověk objevil tak vzácné artefakty, jako jsou tyhle, a navíc v tak dobře zachovalém stavu,“ okomentoval nález supervizor vykopávek Eyad Bisharat. Pozůstatky starověkého města Magdaly, rodiště Máří Magdalény

Magdala byla kdysi velkým přístavním městem, kde se nasolovaly ryby. Židovské zdroje zmiňují město jako vojenskou základnu během povstání proti Římanům, zatímco křesťanské historické texty označují město za rodiště Máří Magdalény, patrně nejmilejší Ježíšovy učednice.  

user-avatar

Irena Gruberová

13. 04. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu