válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 774 Zemi možná navštívili mimozemšťané

V roce 774 Zemi možná navštívili mimozemšťané
Zdroj: messagetoeagle.com

V roce 774 se měl na obloze objevit podivný světelný úkaz. Jeho zdroj nedokážou vědci objasnit ani po letech.

Simona Knotkova 14. prosince 2017

Anglosaská kronika píše o červeném krucifixu, který se na nebi vynořil po západu slunce. Výjev spatřili bojovníci z Mercie a Kentu, kteří proti sobě tehdy válčili u Otfordu.

Podivný úkaz vyhnal o rok později také Sasy z obléhání hradu Sigiburg. Karel Veliký, který proti nim bojoval, popsal jakési ohnivé štíty otáčející se nad kostelem.

Lidé si dříve takové jevy nedokázali racionálně vysvětlit a považovali je jednoduše za Boží znamení. Dnešní věda ale zjistila další skutečnost.

Karel Veliký na portrétu od Mistra Theodorika.

Karel Veliký na portrétu od Mistra Theodorika.

V roce 2012 zkoumal tým z univerzity v Nagasaki vzorky z cedrových kmenů. Překvapením pro badatele bylo, když v dřevě naměřili zvýšenou dávku radioaktivního izotopu uhlíku. Konkrétně to bylo na letokruhu, který se zformoval právě v roce 774. Objev poukazuje na silnou aktivitu kosmického záření. Proč k ní došlo a má tato událost něco společného s „červeným krucifixem“, jak popisuje stará kronika? To vědci bohužel nedokážou s jistotou objasnit.

Jedním z vysvětlení může být výbuch neznámé supernovy, jiné teorie mluví o solární bouři, polární záři či krystalické mlze, během níž prochází světlo krystalky ledu, a vytváří tak iluzi UFO. To ovšem spolehlivě neobjasňuje přítomnost radiace.

Pravdu se více jak dvanáct set let od úkazu už s největší pravděpodobností nedozvíme. Vždycky je tu ale ještě fantastická teorie, že nás v roce 774 skutečně navštívili obyvatelé jiných planet.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu