válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1997 jim z porodnice unesli dceru. O 17 let později ji našli ve škole, do které chodila i jejich druhá dcera

V roce 1997 jim z porodnice unesli dceru. O 17 let později ji našli ve škole, do které chodila i jejich druhá dcera
Zdroj: allthatsinteresting.com

Manžele Nurseovy z Kapského města potkalo před 22 lety neštěstí. Tři dny po narození byla přímo z nemocnice unesena jejich dcera Zephany. Dlouhé roky se ji marně pokoušeli vypátrat. Rozuzlení záhady přišlo teprve v roce 2015.

Simona Knotkova 7. února 2019

Zephany Nurse se narodila 28. dubna 1997. Se svými biologickými rodiči však dlouho nepobyla. Když byla tři dny stará, z porodnice v Groote Schuur Hospital ji unesl neznámý pachatel a rodina o ní dalších sedmnáct let neslyšela. Zlom přišel na začátku roku 2015.

Tehdy si Celeste a Morne Nurseovi všimli, že společně s jejich třináctiletou dcerou Cassidy navštěvuje druhý stupeň školy v Kapském městě také sedmnáctiletá dívka, která je jejich druhé dceři nápadně podobná. Když zjistili, že starší studentka má narozeniny 30. dubna, v den, kdy byla unesena jejich první dcera, na nic nečekali a informovali policii. Dívka, jejíž jméno není z důvodu anonymity v médiích uváděno, následně podstoupila DNA test, který potvrdil domněnky Nurseových – jednalo se skutečně o jejich sedmnáct let ztracenou Zephany.

Cassidy Nurse s nalezenou sestrou Zephany.

Cassidy Nurse s nalezenou sestrou Zephany.

Jak se později ukázalo, z nemocnice ji unesla žena, která po dětech toužila, ale sama je mít nemohla. Nemocniční personál ji v době únosu několikrát přistihl, jak se toulala po porodním oddělení a pokoušela se unést jiná novorozeňata.

I když se Nurseovým nakonec podařilo dceru najít, jejich příběh neměl tak úplně šťastný konec. Stalo se totiž něco, co se dalo celkem očekávat – Zephany měla pevné pouto ke svým „adoptivním“ rodičům a neměla v plánu je opustit. Po nějaké době se svými biologickými rodiči dokonce přestala komunikovat.

Morne a Celeste byli v době procesu už rozvedení. O svou dceru však bojovali společně.

Morne a Celeste byli v době procesu už rozvedení. O svou dceru však bojovali společně.

„Dceru máme zpátky, ale zase ji ztrácíme a je to stejně bolestné jako tehdy, možná ještě horší. Z pohádkového konce se stala další noční můra. Netušili jsme, kolik překážek nám nalezení dcery přinese,“ nechal se slyšet otec Morne.

Během soudního procesu se obviněná žena bránila slovy, že jí dítě ve skutečnosti dala jiná žena jménem Sylvia, která jí tvrdila, že se jedná o legální adopci. Dokonce prý měla podepsat právní dokumenty, které u soudu však nebyla schopná doložit. V srpnu 2016 byla nakonec odsouzena k deseti letům odnětí svobody.

Obviněná žena míří k soudu.

Obviněná žena míří k soudu.

„Snažím se být silný, ale některé dny to už zkrátka nezvládám. Doufám, že skutečnost, že ta žena je už za mřížemi, pomůže naší situaci. Doufám, že jsem svou dceru neztratil navždy. Můžu jedině doufat, že se jednoho dne k nám vrátí. To je jediné, co mi zbývá,“ zněla jedna z posledních slov Morneho po vynesení rozsudku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu