válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1990 si Queen přišli pro Brit Award. Nikdo netušil, že je to Mercuryho poslední veřejný výstup

V roce 1990 si Queen přišli pro Brit Award. Nikdo netušil, že je to Mercuryho poslední veřejný výstup
Zdroj: vintag.es
+ 17 fotek+ 18 fotek

18. února 1990 se v londýnském Earl's Court předávaly ceny Brit Awards. Ocenění za Mimořádný přínos hudbě si přišli převzít Queen. Už tehdy bylo jasné, že s Freddiem Mercurym skutečně není něco v pořádku...

Simona Knotkova 28. března 2019

Frontman kapely svou nemoc tajil až do poslední chvíle. Všetečný bulvární tisk si ale už dříve povšiml, že se s Freddiem něco děje. Na popud nejmenovaného zdroje vypustil na podzim roku 1986 do světa informaci, že hudebník podstoupil testy na HIV. Mercury tuto informaci popřel. Veřejnost přesto mohla sledovat, jak kdysi energický umělec mizí před očima a čím dál víc chřadne. Zapíchl také turné ke studiové nahrávce z roku 1989 The Miracle, což ještě více přiživilo spekulace. O vážném stavu Mercuryho přitom dlouho nevěděli ani samotní spoluhráči.

„Ve skutečnosti jsme dlouhou dobu vůbec nevěděli, co se děje,“ nechal se později slyšet kytarista Brian May. „Nikdy jsme o tom nemluvili, bylo to takovým nepsaným zákonem, protože Freddie o tom mluvit nechtěl. Jediné, co nám sdělil, bylo, že nemůže odjet na turné. Postupně se stávalo čím dál zjevnější, co je tu asi za problém. Jistí jsme si ale nebyli.“

V roce 1990 se vyzáblý frontman objevil po boku kolegů na jedenáctém předávání prestižních Brit Awards. Queen si tam přišli vyzvednou cenu za Mimořádný přínos hudbě. Tehdy mohl jen stěží někdo tušit, že je to zároveň poslední veřejný výstup Freddieho Mercuryho. Když kapela dorazila na pódium, hlavní slovo si převzal May. Freddie se s diváky nakonec rozloučil prostým poděkováním a přáním dobré noci.

Jako zpěvák se posluchačům představil ještě na nadcházejícím Innuendo z února 1991. Bylo to poslední album, na kterém se Mercury fyzicky podílel. Další Made In Heaven (1995) bylo už vydáno bez jeho přítomnosti. Natáčení Innuendo muselo být uspíšeno, protože nebylo jisté, zda se Freddie jeho dokončení ještě vůbec dočká. Odsud pochází také legendární skladba Show Must Go On, kterou May složil na počest zpěvákova boje s nemocí. 24. listopadu 1991 jí bohužel definitivně podlehl. Stalo se tak pouhý den poté, co o své diagnóze informoval veřejnost.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu