válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1985 našel medvěd drogovou skrýš a vyjedl ji, spořádal 40 kilogramů kokainu a zemřel

V roce 1985 našel medvěd drogovou skrýš a vyjedl ji, spořádal 40 kilogramů kokainu a zemřel
Zdroj: lifedaily.com

Medvěd, kterému se později začalo říkat Pablo Escobar, byl na procházce lesem v národním parku Chattahoochee-Oconee. Dělal to, co obvykle medvědi dělají – hledal jídlo. Když našel 40 plastových pytlů, zdálo se mu, že právě našel velmi dobrý mls.

Tomáš Chalupa 27. září 2018

Jenže v pytlích bylo 40 kilogramů nejčistšího kokainu. Medvěd celý obsah spořádal. Ani tak ohromné zvíře nemá nejmenší šanci něco takového přežít. Zemřel na místě hned vedle pytlů. „Jeho žaludek byl až po okraj plný kokainu. Neexistuje na světě tvor, který by tohle mohl přežít. Není jasné, jak dlouho umíral, ale konec byl trudný,“ řekl k tomu tehdy jeden z vyšetřovatelů. Podle něj medvěd zahynul na všechno možné, od selhání plic, přes infarkt až po hypertermii. Zkrátka zfetoval se tak, jak ještě nikdy nikdo před ním, a zdravotní problémy se dostavily okamžitě a všechny naráz. I oficiálně je to doposud nejsilnější příklad drogové intoxikace, jaký kdy byl zaznamenán.

Ovšem celá věc začala budit spíše jiné otázky. Jak to, že se kdesi v lesích národního parku povaluje kokain za 15 milionů dolarů? O věci se rychle dozvěděla veřejnost. Medvěda totiž jako první našel reportér list New York Times, který v parku stopoval pašeráky drog a chtěl odhalit drogový řetězec v Kentucky.

Vše se točilo kolem osoby bývalého tajného agenta od protidrogového oddělení z Lexingtonu Andrewa Thortona. Ten totiž už v roce 1981 přešel na druhou stranu barikády a dal se na dráhu obchodu s drogami. Byl zapleten do mnoha přestřelek, měl svou vlastní drogovou organizaci, sledovala ho policie i DEA, byl zatčen, krátce vězněn a znovu sledován. Několik měsíců před smrtí medvěda letěl ve svém letadle Cessna, které mělo poruchu, a Thorton z něj musel za letu vyskočit. Jeho seskok ale nedopadl dobře. Thorton dopadl na zem do lesů u Knoxvillu, u sebe měl pistoli, kokain, brýle pro noční vidění a několik tisíc v hotovosti. Thorton pád nepřežil. Policisté se ale domnívali, že na palubě letadla bylo mnohem více drog a že je Thorton zřejmě za letu vyhodil, aby se pro ně později vrátil.

FBI později potvrdila, že to, co nebohý medvěd snědl, byl právě kokain, který Thorton vyhodil z letadla. Medvěd se tak stal obětí velkého drogového obchodu, ale také přispěl k jeho objasnění. Po Thortonově pádu FBI zatkla mnoho lidí, kteří byli součástí jeho organizace. Medvěda, kterému se začalo říkat Pablo Escobar, nechali vycpat a je dodnes vystaven v Kentucky Fun Mall.

Další články

Zavří­t reklamu