válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1959 ukradli lupiči vakcíny a uvrhli Montreal do zkázy

V roce 1959 ukradli lupiči vakcíny a uvrhli Montreal do zkázy
Zdroj: freepik.com

Rozruch kolem vakcín, jaký zažíváme dnes, nemá v moderních dějinách obdoby. Ovšem v roce 1959 sužovala Kanadu nejhorší epidemie přenosné dětské obrny v dějinách. A jediným možným řešením byla vakcinace.

Tomáš Chalupa 7. března 2021

Vyděšení rodiče v Montrealu vzali útokem kliniky ve snaze naočkovat svoje děti a ochránit je před nemocí, která měla až pětiprocentní úmrtnost. Vakcínu produkovaly pouhé dvě laboratoře a velmi rychle začala docházet. To samé se brzy stalo i ve Spojených státech amerických.

Jean Paul Robinson byl zaměstnanec jedné ze dvou laboratoří vyrábějících vakcíny. Velmi dobře viděl, jak důležitá je každá zásilka a jak rychle mizí zásoby. Dostal proto ďábelský nápad. Věděl, že většina vakcín je skladována v Mikrobiologickém institutu při univerzitě v Montrealu. Společně se dvěma kumpány se vyzbrojen revolverem vloupal do skladu, stráž zamkl do klece s 500 pokusnými opicemi a odjel se 75 000 zkumavkami vakcíny ve voze ostrahy.

Gang se ukryl s lupem v prázdném domě, který si dopředu pronajal. Ráno starosta Montrealu uvedl, že město je zcela bez vakcín, protože všechny byly ukradeny. Země byla v šoku, takto bezprecedentní zločin nikdo nečekal. Policie nasadila všechny síly, po lupičích pátral čtyřčlenný tým, ale neměl ani otisky, ani nic jiného v ruce. Ovšem jednu věc přece jen měl. Strážní zaslechli, jak se lupiči baví a nejméně jeden z nich používal správné lékařské termíny, takže bylo jasné, že je z oboru. To velmi zúžilo okruh podezřelých. Jenže policie byla na špatné stopě, když začala vyslýchat různé studenty medicíny. Strávila tím několik cenných dní, kdy se ubírala špatným směrem.

Thumbnail # Největší loupež v dějinách Japonska není dosud vyřešena
Mohlo by Vás zajímat:

Největší loupež v dějinách Japonska není dosud vyřešena

Robinson ovšem měl své starosti. Podařilo se mu prodat pod rukou do místní lékárny jen zlomek vakcín. Zbytek musel být uložen do chladu v chladícím boxu. Robinson měl jen malý na pivo, který nestačil. Nakonec usoudil, že celý podnik zřejmě nikam nevede, a rozhodl se vakcín zbavit. Zavolal na policii a předstíral, že je rozhořčený občan, který právě viděl kohosi, jak dává bednu vakcín do vozu na St. Hubert Street. Tam také uložil všechny vakcíny. Policie je rychle našla, ale protože musely být všechny znovu otestovány, zda jsou v pořádku, což trvalo dva měsíce, k lidem už se v době pandemie včas nedostaly.

Veřejnost byla pobouřena, že policie našla vakcíny, ale nikoliv pachatele, a tisk spekuloval, že policie s lupiči uzavřela dohodu, aby vakcíny vrátili. Celá věc vypadala jako naprostá blamáž. Policie ale ve skutečnosti byla lupičům na stopě, jen o tom nemohla mluvit. Nakonec našla nějaké otisky, zjistila, kdo prodal pár vakcín do lékárny, a konečně tak vypátrala Robinsona. Ten při prvním výslechu všechna obvinění popřel, a policie ho proto nemohla dát do vazby. Den nato zmizel. Za tři týdny ho policie našla na osamělé farmě, kde se ukrýval v kůlně.

Thumbnail # Z amsterdamského muzea ukradli van Goghův obraz
Mohlo by Vás zajímat:

Z amsterdamského muzea ukradli van Goghův obraz

Policie ho obvinila, ale u soudu se začal celý případ rozpadat. Jeden z kompliců ho sice usvědčil, ale pak svou výpověď odvolal. Robinson se hájil z pozice vzorného občana, který vzal ukradené vakcíny tajemnému zločinci jménem Bob. Bylo to i podle soudce podivné, ale nedalo se to nade vší pochybnost vyloučit, takže byl Robinson osvobozen. Dvouletý soud skončil pro policii naprostým fiaskem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu