válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1937 byla v Atlantiku spatřena obří příšera. Později vyplavala na břeh

V roce 1937 byla v Atlantiku spatřena obří příšera. Později vyplavala na břeh
Zdroj: thevintagenews.com
+ 30 fotek+ 31 fotek

V létě roku 1937 kolovala americkými deníky senzační zpráva o údajné obří příšeře u ostrova Nantucket. Jak se nakonec ukázalo, monstrum se ve vodách skutečně nacházelo. Všechno bylo ale trochu jinak...

Simona Knotkova 9. srpna 2019

Tajemnou příšeru poprvé spatřil na začátku srpna rybář Bill Manville. O svém objevu neváhal informovat redakci místního deníku Inquirer & Mirror, kde stvoření popsal jako zelené mořské monstrum, které několikrát vystrčilo hlavu z moře a poté znovu zmizelo v temných vodách. Zpráva se rozšířila také do dalších amerických novin, ale nikdo jí příliš nevěřil. Lidé měli podezření, že Manville zkrátka jen trochu přebral a „viděl věci„.

Na další den ale stejný objev učinil také rybář Gilbert Manter. A ten – jak novináři důrazně poznamenali – byl abstinent. Manter neznámého obyvatele Atlantiku popsal jako kombinaci velryby a hada s hlavou větší než krk. Hlavu měl dle jeho popisu rohatou a na délku měřil asi 36 metrů.

Když byly v písku objeveny stopy neurčitého původu, případ si převzala vědecká obec. Podle ní se mohlo jednat o dříve neprobádaný druh plazu scoliophis atlanticus. Našli se ale i tací, kteří objev ihned zavrhli jako hoax. „Žádný mořský savec po sobě nezanechává takové stopy, protože se na svých ploutvích nedokáží tak pohybovat. Kdyby pláží skutečně prošli, zanechali by po sobě jenom nepatrné prohlubeniny. To se týká i pozemských savců. Na Nantucketu se nenachází žádný, po kterém zůstávají podobné stopy,“ nechal se kupříkladu slyšet ředitel Newyorské zoologické společnosti, doktor William Reid Blair.

Jak se později ukázalo, Blair měl částečně pravdu. O pár dní později se příšera skutečně vyjevila v celé své kráse na pobřeží Nantucketu. Nejednalo se ovšem o tvora z masa a kostí, ale o obří nafukovací balón. K autorství se nakonec přihlásil nantucketský loutkář Tony Sarg, který mimo jiné vyráběl právě velké nafukovací balóny. Pomocí tajemné mořské příšery chtěl ostrov dostat do novin, a to se mu taky podařilo.

Monstrum ležící na pláži se navíc stalo atrakcí, na kterou se po několik týdnů chodili dívat lidé z celého ostrova a širého okolí. Na oslavy Dne díkuvzdání se vzneslo do vzduchu nad průvod v Manhattanu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu