válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1930 byl popraven John Arridy, nejšťastnější muž v cele smrti a oběť justiční vraždy

V roce 1930 byl popraven John Arridy, nejšťastnější muž v cele smrti a oběť justiční vraždy
Zdroj: didyouknowfacts.com

John Arridy se narodil v coloradském Pueblu v roce 1915. Jeho rodiče byli syrští imigranti. Arridy měl IQ pouhých 46, a rodiče ho proto umístili do specializovaného ústavu pro mentálně postižené v Grand Junction. Bylo to pro něj peklo na zemi, byl tam denně bit a šikanován.

Tomáš Chalupa 6. října 2018

V srpnu roku 1936 Arridy utekl společně s několika dalšími mladými muži a nasedli na nákladní vlak. Jejich cílem bylo Pueblo, Arridyho rodné město. Brzy poté se stala ve městečku děsivá událost. Kdosi napadl v jejich domě dvě sestry – patnáctiletou Dorothy Drainovou a její o tři roky mladší sestru Barbaru. Dorothy byla znásilněna a zabita ranami sekerou. Barbara byla zle zraněna, ale přežila.

Zatímco ostatní chovanci ústavu se do něj rozhodli vrátit, Arridy putoval dál. Jezdil nákladními vlaky a potuloval se kolem nádraží. Byl zatčen na nádraží Cheyenne ve Wyomingu. Vyslýchal ho šerif George Caroll, který se jej vyptával na místa, kterými projížděl. Když Arridy zmínil Pueblo, Caroll zpozorněl. Věděl o hrozné vraždě, která se tam stala. Začal Arridyho ihned s touto vraždou spojovat. Vyslýchal ho za tím účelem dalších několik hodin a Arridy se nakonec přiznal.

Carollův šéf byl ale z výslechu nešťastný. Právě totiž rovněž našel pachatele stejného zločinu, kterým měl být Frank Aguliar. Ten pracoval pro Dorothynina otce a byl propuštěn z práce. Dokonce u něj našel sekeru, se kterou byla zabita Dorothy. Caroll tedy vymyslel teorii, že útok provedli oba dva, protože se mohli potkat na ulicích Puebla.

Jenže v Arridyho výpovědi neseděla důležitá fakta. Vypověděl, že Dorothy zabil kyjem, a ne sekerou. A také tvrdil, že se s nikým nepotkal, Aguilara neznal. Caroll se přesto držel verze, že oba jsou vrazi. Několik psychologů vyšetřilo Arridyho a konstatovalo, že je mentálně na úrovni šestiletého chlapce a není schopen posuzovat své jednání, zda je dobré, či špatné. A také není schopen žádného kriminálního činu.

Oba byli následně odsouzeni k trestu smrti, přestože pro Arridyho mluvila celá řada svědků a obhajoba byla velmi dobrá. Sám Arridy řekl, že chce dostat doživotí, aby mohl zůstat ve vězení. Doma, což bylo v ústavu, ho všichni bili, a nechtěl tam. Vězení se mu líbilo více. Čas tam trávil jako malé dítě hraním si s vláčky a hračkami. Proto se mu říkalo nejšťastnější vězeň.

Aguilar byl popraven v roce 1937, Arridy o dva roky později. Jako poslední jídlo si přál kornout zmrzliny. Podle všeho vůbec nebyl schopen pochopit, že má zemřít. Byl popraven v plynové komoře. Teprve v roce 2011 se stát Colorado za celý případ omluvil s tím, že Arridy byl nevinen, byly zfalšovány některé důkazy ze strany policie a podle všeho v inkriminovanou dobu vůbec nebyl v Pueblu.

Další články

Zavří­t reklamu