válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1928 vyšla první reklama na menstruační pomůcky se skutečnou ženou. Amerika byla zděšená

V roce 1928 vyšla první reklama na menstruační pomůcky se skutečnou ženou. Amerika byla zděšená
Zdroj: vintag.es

Není tomu ještě ani sto let, co reklamy na hygienické pomůcky pro menstruující ženy byly tabu. O to větší poprask způsobilo, když se v jedné takové komerční nabídce objevila skutečná žena.

Simona Knotkova 30. dubna 2019

Ženy sice menstruují odnepaměti, ale do relativně nedávné doby se o tom nesmělo vůbec mluvit. Pro některé jedince či kultury je to ostatně tabu dodnes. Hravě si lze proto asi představit, jaké pozdvižení musela způsobit reklama na hygienické potřeby, která byla prezentovaná skutečná ženou.

Stalo se tak v červenci 1928 a za reklamou stála společnost Kotex. Zajímavostí je, že vyobrazená žena – modelka a pozdější fotografka Lee Miller – o tom neměla zprvu ani potuchy a zděšená z toho byla skoro stejně jako většina konzervativních Američanů.

Snímek původně vznikl jako příspěvek do fotobanky Edwarda Steichena. Steichen ho prodal Kotexu a víc se už o své dílo nestaral. O to více byla celou situací znepokojená sama Miller, které se nelíbilo, čemu se její tvář propůjčila. Veřejně se ve 20. letech přiznat, že menstruujete, to bylo zkrátka něco neslýchaného.

Nakonec ale mohla být ještě ráda – částečně i díky účinkování v reklamě začala její sláva stoupat. Reklamu si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu