válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1918 stát Kalifornie povolal děti do boje proti syslům, zabily jich statisíce

V roce 1918 stát Kalifornie povolal děti do boje proti syslům, zabily jich statisíce
Zdroj: atlasobscura.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zatímco otcové bojovali na západní frontě ve Francii, jejich děti byly povolány do boje na domácí frontě. Museli pomoci porazit nepřítele z říše zvířat – sysly.

Tomáš Chalupa 19. února 2018

„Máme nepřítele tady doma, který je možná ještě ničivější, než ten, se kterým bojují naši chlapci v zákopech,“ stálo poněkud pateticky v prohlášení komisaře pro zahradnictví George Heckeho. Ten volal po vytvoření školních armád, které by bojovaly proti syslům.

Byla spuštěna speciální akce nazvaná Syslí týden. V tomto období měli lidé zabít co nejvíce syslů. Cílem bylo je, když ne vyhubit, tak alespoň výrazně snížit jejich stavy. Sysli totiž ročně zničili úrodu za 30 milionů dolarů, což by při dnešním kurzu dělalo 480 milionů dolarů. Syslí týden byl první pokus státu, jak se s těmito ztrátami vyrovnat, tedy přesněji zničit jejich příčinu.

Stát Kalifornie investoval 40 milionů dolarů do obrovské kampaně proti syslům. Mezi obyvatele bylo rozdáno půl milionu letáků, upozorňujících na boj proti syslům. Kampaň byla zaměřena zejména na děti, které byly v hubení hlodavců úspěšnější než dospělí. Děti mají zabíjet sysly, aby zachránily své vlastní jídlo, tak znělo zjednodušené heslo kampaně. Hlavní zbraní měl být jed, který ovšem měly děti používat velmi opatrně, aby se samy neotrávily.

V zabíjení syslů se dokonce pořádaly školní soutěže. Pro nejúspěšnějšího lovce byla připravena odměna 50 dolarů, pro ty na druhém a třetím místě po 30 a 20 dolarech. Zabité hlodavce děti nemusely nosit do školy, stačilo přinést pouze jejich ocásky. O kampaň se zasadil osobně také hlavní správce potravinových rezerv Herbert Hoover, který se později stal americkým prezidentem.

Také v místním tisku byly zobrazovány armády zlých syslů, se kterými bojují statečné děti. Vše bylo zasazeno do válečného rámce, který nebyl nepodobný propagandě ze skutečné války proti Německu.

Děti za Syslí týden přinesly do škol 104 509 syslích ocásků. To byl nejspíše jen zlomek z celkového množství zabitých hlodavců. Rekordmanem se mezi chlapci stal jeden chlapec z Lassen County, který nashromáždil 3770 ocásků, o deset víc pak měla vítězka mezi dívkami.

Přestože představitelé státu byli s kampaní nadmíru spokojeni, její reálné výsledky nelze přeceňovat. Sysly se zdaleka nepodařilo vyhubit a i dnes způsobují národnímu hospodářství citelné škody.

Další články

Zavří­t reklamu