válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1915 vyhodil univerzitní profesor do povětří Kapitol

V roce 1915 vyhodil univerzitní profesor do povětří Kapitol
Zdroj: loc.gov
+ 1 fotka+ 2 fotky

Chvíli před půlnocí 2. června roku 1915 vybuchla v recepci Kapitolu podomácku vyrobená bomba. Za výbuchem stál Eric Muenter, bývalý profesor na němčiny na Harvardu. Jeho cíle byly, jak jinak, hlavně mírové.

Tomáš Chalupa 9. ledna 2021

Podařilo se mu do Kapitolu propašovat nepozorovaně tři nálože dynamitu, které umístil pod stůl telefonního operátora na recepci. Ten naštěstí v době výbuchu nebyl přítomen, odjel na víkend domů. Jediný, kdo byl v té době poblíž, byl noční hlídač. Toho exploze vymrštila z jeho židle, ale nic se mu nestalo. Oběti na životech nebyly žádné, byly jen poškozeny zdi Kapitolu, vybitá okna a zničený nábytek ve vestibulu. 

Muenter oficiálně usiloval o to, aby Spojené státy nevstoupily do první světové války. Ale nešlo mu o nějaké mírové důvody, byl sympatizantem Německa a věděl, co by vstup velmoci do války pro Německo znamenal. Teroristický čin měl tedy americkou administrativu od podobného záměru odradit. Muenter napsal dopis do redakce listu Washington Morning Star, kde se k útoku přihlásil. Útok na Kapitol byl jen prvním z mnoha útoků, které měl v plánu podniknout.

Thumbnail # Před 51 lety se uskutečnilo tajné setkání Elvise s Nixonem. Muzikant měl na prezidenta velmi specifický požadavek
Mohlo by Vás zajímat:

Před 51 lety se uskutečnilo tajné setkání Elvise s Nixonem. Muzikant měl na prezidenta velmi specifický požadavek

Muenter osobně explozi pozoroval a ihned poté odjel vlakem do New York City. Tam v přístavu umístil výbušniny do lodě USS Minnehana, která vezla munici. Také se pokusil zastřelit J. P. Morgana, známého amerického finančníka, který podporoval prodejem zbraní a zásob Velkou Británii ve válce s Německem. Jenže Morgan útok přežil a Muenter byl zatčen, když chystal útok na Morganovu rodinu. Po zatčení byl umístěn do vězení, kde spáchal sebevraždu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu