válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1896 si herci poprvé dali ve filmu polibek. Američané byli zděšení

+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1895 bratři Lumièrové veřejnosti poprvé představili vynález moderní doby - film. Nedlouho poté byl uveden krátký snímek, ve kterém se herci na plátně poprvé líbají. U puritánských amerických diváků způsobil šok.

Simona Knotkova 28. ledna 2019

Krátkometrážní film The Kiss (někdy též uváděný jako The May Irwin Kiss nebo The Rice-Irwin Kiss) natočil v roce 1896 režisér a kameraman William Heise. Stalo se tak v rámci studia Thomase Edisona, úplně prvního filmového ateliéru, kterému se díky jeho černému obložení přezdívalo Black Maria (Černá Marie).

Osmnáctisekundová stopáž rekonstruovala závěrečnou líbací scénu z muzikálu The Widow Jones, ve kterém se objevila právě herečka May Irwin a herec John Rice. Edisonův katalog ji propagoval slovy: „První se připravují, pak se začnou líbat a líbají se a líbají se a líbají způsobem, který pokaždé smete celé kino.“

Z dnešního hlediska se nejednalo o nijak závažnou scénu, která by měla jakkoliv ohrožovat morálku. Pusa ve filmu je vlastně velmi jednoduchá a připomíná spíše první nesmělé zkušenosti na dětském hřišti než vášnivý polibek dvou dospělých jedinců. Na celou scénu se ale musíme dívat pohledem společnosti na konci 19. století. A pro ni bylo tabu už pouhé líbání na veřejnosti.

„Podívaná na herce, kteří se vzájemně pasou na svých rtech, je už dostatečně příšerná při živém provedení na jevišti. Film ale všechno ještě zvětšuje a následné opakování polibku třikrát je naprosto odporné,“ netajil své pohoršení jeden z tehdejších kritiků. Mezi dalšími popisy filmu nechyběly výrazy jako „obscénní“ či „šokující“.

Někteří jedinci šli ještě dál a když se scéna někde promítala, neotáleli zavolat policii. Katolická církev poté zburcovala cenzuru a odstartovala kontroverzní tažení proti „zkaženým“ tvůrcům, které v roce 1930 vyvrcholilo založením prvního produkčního kodexu. Takzvaný Haysův kodex popisoval, co se z hlediska morálky může v komerčních filmech ještě objevovat a co už bylo za hranicí. Úplně zrušen byl teprve v roce 1968.

Těsně po promítání The Kiss se však filmaři nenechali zastrašit a naopak dali vzniknout dalším tematicky laděným snímkům. Za všechny zmiňme například Something Good – Negro Kiss z roku 1898. Předpokládáme, že to některé Američany chytl rovnou infarkt.

Další články

Zavří­t reklamu