válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1884 byl postaven první mrakodrap světa, měřil 42 metrů

V roce 1884 byl postaven první mrakodrap světa, měřil 42 metrů
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V Chicagu si v roce 1884 nechala postavit novou budovu pojišťovna Home Insurance Group. Její výška byla na tu dobu ohromující a splňovala jako první na světě zařazení do kategorie mrakodrapů díky použití speciálního ocelového rámu.

Tomáš Chalupa 2. října 2019

Jako první byl na její konstrukci použit ocelový rám, i když většina jeho konstrukce byla z tepaného železa. Každopádně šlo o velmi inovativní postup. Deset poschodí a 42 metrů výšky, to bylo na jakoukoliv budovu tehdy něco naprosto nevídaného. A to byly ještě v roce 1890 dvě další poschodí dostavěna.

Architektem budovy byl William Le Baron Jenney. Váha budovy byla sotva třetinová oproti tomu, kdyby byla postavená z cihel. Úřadům se ale postup příliš nelíbil, dokonce na čas zastavili stavbu, aby prověřili všechny bezpečnostní prvky.

Budova společnosti je dnes ukázkou klasické chicagské architektonické školy. Ta vycházela z patentu Leroye Buffingtona na ocelové rámy budov, které právě umožňovaly stavbu mrakodrapů. Sám Buffington sliboval, že s jeho ocelovými konstrukcemi není problém postavit ani budovu s 28 poschodími. To bylo velmi odvážné až nereálné tvrzení, ale přitáhlo pozornost architektů k tomuto konceptu.

Budova byla později při demolici důkladně zkoumána a zajistilo se, že skutečně byla první na světě, kde váhu samotných podlaží, ale i okolních zdí držela ocelová konstrukce. Později se sice tyto závěry snažili někteří odborníci zpochybnit tím, že poukazovali na kamenné stavební prvky, které rovněž držely vnější zdi a rozkládaly tak jejich váhu, ale obecně se má za to, že skelet držel opravdu celou budovu.

Dnes na místě mrakodrapu stojí jiná, daleko vyšší budova American Private Bank. Na pamětní desce je uvedeno, že banka stojí na místě původní budovy Home Insurence Group postavené Le Baronem Jenneyem, který je otcem mrakodrapů.

Další články

Zavří­t reklamu