válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1814 se v Londýně 8 lidí utopilo v pivu, město postihla pivní povodeň

V roce 1814 se v Londýně 8 lidí utopilo v pivu, město postihla pivní povodeň
Zdroj: allthatsinteresting.com

V průběhu události zvané Londýnská pivní povodeň vyteklo z pivovaru 380 tisíc galonů piva a velkou rychlostí se rozlévaly do ulic. Věc skončila tragicky, když se osm lidí utopilo.

Tomáš Chalupa 7. září 2018

V londýnské farnosti St. Giles došlo v říjnu roku 1814 k nebývalé události. Z pivovaru Meux and Company na Tottenham Court Road začalo téct pivo. Zmíněný pivovar měl shodou okolností největší varnou káď v celém Londýně, která dokázala pojmout 135 tisíc galonů piva. Káď drželo pohromadě 29 ocelových soustředných pásů. Díky tomu měla gigantická káď pravidelný kruhový tvar.

Jenže 17. října jeden z těchto ocelových pásů praskl. A nápor na ostatní se zvýšil natolik, že nebyly schopny udržet káď pohromadě a také se přetrhly. Z kádě se během pár vteřin vylilo přes sto tisíc galonů, z pivovaru pak dokonce vyteklo asi 380 tisíc galonů pěnivého moku (1 727 514 litrů). První vlna piva totiž byla tak silná, že převrhla i ostatní menší kádě. Byla to opravdu katastrofa nebývalých rozměrů.

Pivovar sám byl sice relativně oddělený od ostatní zástavby, ale před ním se nacházela hustě obydlená čtvrť. A pivo do ní dorazilo velmi rychle a s velkou silou. Mnoho budov bylo vyvráceno ze svých základů a zcela zničeno, jako by do nich narazila vlna tsunami.

Mnoho obyvatel bylo strženo proudem a unášeno pivem ulicemi. Osm lidí se přitom utopilo, mezi nimi malá holčička se svým kamarádem, další lidé k tomu neměli daleko. Všude vládl chaos a zmatek. Pivní vlna sice velmi rychle opadla, ale zmatek se ještě zvýšil.

K místu se totiž sbíhali lidé ze široka daleka, vybavení čímkoliv od hrnců po sklenice, aby si nabrali pivo. Skutečně uprostřed této tragédie celé houfy lidí hleděly jen naplnit co nejvíce nádob zlatavým mokem. Vyskytly se i případy, kdy lidé pili pivo tak, že jej nabírali rukama, jak teklo kolem.

Teprve po několika hodinách byli ti, kteří utrpěli nějaká zranění, odneseni do nemocnic. Pivní puch se na ulici linul ještě celé týdny. Znovuobnovení ulice vyšlo na 23 tisíc liber, což bylo tehdy mnohem více peněz než dnes. Pivovar skončil u soudu, ale ten konstatoval, že nenese za celou zkázu žádnou odpovědnost, protože nehoda byl prostě „boží akt“. Celý incident, při kterém zahynulo osm lidí, tak skončil, aniž by byl kdokoliv potrestán.

Další články

Zavří­t reklamu